Apple pracuje nad uniwersalną platformą deweloperską

Jak donoszą dobrze poinformowane źródła, Apple zamierza w przyszłym roku scalić swoje wszystkie deweloperskie platformy, tak aby programiści nie musieli pisać oddzielnych aplikacji dla każdego z jej trzech urządzeń, czyli dla smartfonów iPhone, tabletów iPad i komputerów Mac.

Obecnie po zaprojektowaniu jakiejś aplikacji, deweloper zamierzający udostępnić ją użytkownikom posiadającym każde z wymienionych wcześniej urządzeń firmy Apple, musi ją pisać trzy razy. Pierwszy raz dla smartfonów iPhone, drugi raz dla tabletów iPad i trzeci raz dla komputerów Mac. Nie jest to co prawda trudne zadanie, ale czasochłonne. A jak wiadomo czas to pieniądz.

Dlatego Apple pracuje już ponoć nad jedną uniwersalną platformą, dzięki której deweloper będzie pisać aplikację tylko raz. To, co musiał wcześniej wykonywać ręcznie - modyfikując ją za każdym razem tak, aby można ją było uruchamiać na smartfonie, tablecie albo na desktopie - wykona za niego teraz automatycznie uniwersalna deweloperska platforma. A stworzenie takiej uniwersalnej platformy nie jest łatwe, czego doświadczyły wcześnie takie firmy, jak Microsoft czy Google.

Zobacz również:

  • Już ponad połowa producentów oprogramowania wdrożyło genAI
  • SMS vs RCS vs iMessage - jakie są najważniejsze różnice?
  • Na co zwrócić uwagę przy wyborze narzędzia CMS?

Decydując się na taki krok, Apple chce usprawnić działanie sklepu Mac App Store. Wiadomo bowiem, że aplikacje przeznaczone dla desktopów Mac są aktualizowane dużo rzadziej niż te, które są przeznaczone dla użytkowników smartfonów. Dzięki stworzenie jednej, uniwersalnej platformy deweloperskiej, problem ten zostanie raz na zawsze rozwiązany. Użytkownicy jej wszystkich urządzeń będą wtedy za każdym razem dostawać uaktualnione aplikacje w tym samym czasie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200