Apple pracuje nad firmową platformą macOS/ARM

Krążące od jakiegoś czasy spekulacje twierdzące, że Apple zamierza produkować komputery Mac wyposażone w inne niż intelowskie procesory, nie były chyba pozbawione podstaw. Coraz częściej mówi się bowiem, że komputery takie pojawią się w ofercie tej firmy w 2021 roku i będą zawierać jej procesory linii A bazujące na architekturze ARM.

Warto przypomnieć, że mariaż procesorów produkowanych przez firmę Intel z komputerami Apple trwa już 16 lat. Pierwsze takie komputery pojawiły się bowiem na rynku na początku 2004 roku (była to wtedy rewolucja, ponieważ wcześniej Apple instalował w nich procesory PowerPC. Wygląda na to, że „małżeństwo” to na naszych oczach rozpada się i platformę macOS/x86 zastąpi platforma macOS/ARM.

Nie będzie to może aż tak wielkie zaskoczenie, ponieważ Apple chciał już to zrobić dużo wcześniej, bo w 2012 roku. Projekt taki spalił wtedy na panewce na samym początku, ale jak widać Apple myślał o nim cały czas i zamierza go tym razem wcielić w życie mając świadomość tego, że nie będzie wtedy uzależniony od zewnętrznego producenta jednostki CPU, jakim jest obecnie Intel.

Zobacz również:

  • Windows 11 - czy warto już zaktualizować firmowe komputery?
  • Windows vs macOS - jak są wspierane najpopularniejsze systemy

Apple zainwestował ostatnio duże pieniądze w rozwój procesorów linii A bazujących na architekturze ARM, które będą produkowane przy użyciu technologii 5 nanometrów. Będą one w przyszłości instalowane nie tylko w smartfonach (urządzenia iPhone) czy tabletach (urządzenia iPad) pracujących pod kontrolą systemu iOS, ale również w komputerach osobistych, którymi zarządza system macOS. Mówi się, że na mapie drogowej obrazującej rozwój takich procesorów, znajduje się też technologia 3 nanometrów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200