Apple pozywa firmę produkującą oprogramowanie Pegasus do sądu

Amerykański gigant technologiczny złożył na początku tego tygodnia do sądu pozew przeciwko izraelskiej firmie NSO Group oraz będącej jej właścicielem spółce Q Cyber Technologies, oskarżając je o to iż produkują oprogramowanie szpiegujące jego smartfony, co jest działaniem niezgodnym z prawem i przynoszącym mu wymierne straty finansowe, jak i moralne.

Foto: cottonbro/Pexels

W skardze wniesionej do sądu stanowego (US District Court of Northern California) producent iPhone'ów nazwał projektantów oprogramowania Pegasus – bo o to narzędzie chodzi - „amoralnymi najemnikami XXI wieku”, których rozwiązania są wykorzystywane do szpiegowania i następnie atakowania polityków, dziennikarzy.

Pozew przytacza wyniki badań Citizen Lab (grupa badawcza działająca na University of Toronto), która od kilku lat dokumentuje incydenty związane ze szpiegowaniem przez oprogramowanie Pegasus smartfonów należących do znanych publicznie i niewygodnych dla wielu rządów osób. Kiedy informatycy z Citizen Lab poinformowali kilka miesięcy temu, że smartfony iPhone są podatne na ataki typu „zero-click” (czyli takie, które nie wymagają od posiadacza inwigilowanego urządzenie żadnej aktywności), Apple wydał awaryjną aktualizację systemu operacyjnego, która powoduje iż Pegasus nie jest w stanie włamać się do urządzenia.

Zobacz również:

Pozew firmy Apple poprzedziło inne ważne zdarzenie. Na początku listopada Departament Handlu USA umieścił grupę NSO na czarnej liście za jak to określono „złośliwe działania cybernetyczne”. Być może właśnie to wydarzenie skłoniło firmę Apple do podjęcia tak zdecydowanego kroku, jakim jest skierowanie całej sprawy do sądu.

Apple domaga się w pozwie zadośćuczynienia za szkody poczynione przez oprogramowanie Pegasus, twierdząc, że firma NSO naruszyła amerykańską ustawę o oszustwach komputerowych i nadużyciach. Firma żąda też od sądu, aby zakazał obu podmiotom (czyli firmie NSO Group i spółce Q Cyber Technologies) korzystania z jakichkolwiek usług Apple w przyszłości. Apple zapowiedział jednocześnie, że zamierza przekazać co najmniej 10 mln USD oraz wszelkie zasądzone jej z tytułu pozwu odszkodowania, organizacjom prowadzącym badania dotyczące walki z cyberprzestępczością.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200