Apple ostrzega przed popularną funkcje iOS 16!

W opcjach dostępności pojawiła się haptyczna reakcja zwrotna w klawiaturze. Nie bez powodu opcja ta nie jest domyślnie aktywna.

Wraz z iOS 16 Apple dodało do swojego mobilnego systemu operacyjnego funkcję, która bardzo przypadła do gustu użytkownikom iPhone'a. Mowa o możliwości włączenia haptycznej reakcji zwrotnej na znaki wprowadzane na klawiaturze systemowej. Opcja ta domyślnie jest zdezaktywowana i ukryta w opcjach dostępności.

Klawiatura ekranowa w iOS 
Źródło: macworld.com

Klawiatura ekranowa w iOS

Źródło: macworld.com

Rozwiązanie to zostało odkryte przez testerów w początkowych betach iOS 16. O funkcji tej słyszeliśmy wiele podczas pierwszych recenzji systemu iOS 16 oraz w materiałach poradnikowych przedstawiających nowe funkcje iOS 16.

Zobacz również:

  • Znamy zwycięzców tegorocznego rankingu App Store Awards
  • Fizyczna karta SIM czy wirtualny eSIM? Oto najważniejsze różnice
  • Europejski rynek smartfonów w kondycji najgorszej od 2012 roku

Okazuje się, że Apple miało powody, aby nie uruchamiać domyślnie opcji reakcji haptycznej na dotknięcia w klawiaturze systemowej. W niedawno opublikowanym dokumencie wsparcia, jednak Apple ostrzega, że włączenie tej funkcji korzystającej z silnika Haptic Engine może mieć wpływ na żywotność baterii iPhone'a.

W biuletynie serwisowym Apple opisuje w jaki sposób działa nowa funkcja oraz jak ją aktywować. Interesujący jest sam koniec dokumentu. Apple ostrzega w nim: "Włączenie haptyki klawiatury może wpłynąć na żywotność baterii iPhone'a". Firma nie precyzuje dokładnie jak duży wpływ ma haptyczna reakcja klawiatury na czasy pracy smartfonów iPhone.

Warto podkreślić, że opcja nie została zintegrowana z trybem oszczędzania energii. Po jego aktywacji funkcja hap tyki klawiatury ekranowej nadal jest dostępna i przekłada się na większe zużycie energii w smartfonie.

Reakcja haptyczna w klawiaturze prawdopodobnie i tak pozostanie popularną opcją podobnie jak gesty wywoływane dotknięciem w plecki urządzenia, które oficjalnie również są opcją dostępności.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200