Apple odzyskało po pięciu latach palmę pierwszeństwa na rynku smartfonów

Korporacja znalazła się, po kilkuletniej przerwie, na pierwszym miejscu rankingu sporządzonego przez firmę analityczną Gartner (chodzi o czwarty kwartał 2020 roku), który wymienia firmy sprzedające najwięcej smartfonów.

Apple

Według raportu, stało się to głównie za sprawą doskonałych wyników uzyskanych przez Apple w ostatnim kwartale zeszłego roku, gdy firma wprowadziła do oferty cztery nowe modele urządzeń iPhone 12. Jednocześnie, wg Gartnera, światowa sprzedaż smartfonów spadła w czwartym kwartale 2020 roku o 5%.

Udział Apple w tym rynku wyniósł pod koniec zeszłego roku 20,8%. Kolejne miejsca zajęły firmy Samsung (16,2%) , Xiaomi (11,3%), Oppo (8,9%) i Huawei (również 8,9%).

Zobacz również:

Patrząc natomiast na dane podsumowujące cały 2020 rok, na pierwszym miejscu jest Samsung (18,8%), a Apple na drugim (14,8%). Samsung wykazał spadek sprzedaży w 2020 roku, podczas gdy Apple był jedną z nielicznych firm (obok Xiaomi), które wykazywały w ciągu całego roku stałe wzrosty.

Analitycy Gartnera twierdzą, że w 2021 roku o wszystkim zadecyduje dostępność smartfonów 5G z niższej półki. Każdy producent smartfonów, który chce w tym roku odnieść sukces, powinien myśleć przede wszystkim o takim właśnie asortymencie. Jeśli tego nie zrobi, nie ma co marzyć o zwiększeniu wolumenu sprzedaży i jest skazany na porażkę.


TOP 200