Apple nadal podąża swoją ścieżką - oto najnowsze dowody

Apple to jedna z najbardziej kontrowersyjnych firm technologicznych. Potwierdza to wrześniowa konferencja na której zaprezentowany nowy sprzęt. Apple jest liderem innowacji, a w jego ofercie nie brakuje podstarzałych rozwiązań i funkcji. Zadziwiające są również niektóre ruchy biznesowe korporacji.

Apple to z pewnością jedna z najbardziej innowacyjnych firm technologicznych. Gigant z Cupertino upowszechnił na rynku wiele standardów i zmieni sposób naszej integracji z elektroniką użytkową. Apple bardzo często prezentuje innowacyjne rozwiązania, które później są adaptowane przez konkurencję, ale przedsiębiorstwo to jest znane również z celowego opóźniania we wdrażaniu wybranych rozwiązań oraz prezentacji przestarzałych produktów sprzedanych w wysokich cenach.

Apple nadal podąża własnymi ścieżkami
Źródło: apple.com

Apple nadal podąża własnymi ścieżkami

Źródło: apple.com

Patrząc na portfolio firmy Apple nie trudno dopatrzeć się wyraźnych kontrastów. Z jednej strony Apple wprowadza innowacyjne produkty takie jak najnowsze smartfony iPhone 14 Pro z Dynamic Island i łącznością satelitarną, a z drugiej posiada w sprzedaży iPhone'a SE 2022, którego wygląd zaczerpnięto z modeli sprzedawanych w latach 2014-2018.

Zobacz również:

  • Znamy zwycięzców tegorocznego rankingu App Store Awards
  • Fizyczna karta SIM czy wirtualny eSIM? Oto najważniejsze różnice
  • Apple Wunderlust - iPhone 15 i inne - relacja z premiery

Podczas ostatniej, wrześniowej konferencji, Apple po raz kolejny udowodniło nam, że podąża własną ścieżką nie zważając na działania konkurencji. Czy ostatnie ruchu przyniosą firmie oczekiwane korzyści?

W niniejszym materiale przedstawiamy najnowsze zmiany, które udowadniają, że firma nie zamierza zbaczać z wyznaczonej wiele lat ścieżki.

Europejskie podwyżki cen wszystkich smartfonów

Zaczniemy od najbardziej kontrowersyjnej kwestii. Pomimo niezmienia cen swoich produktów w Stanach Zjednoczonych (iPhone 14 Pro kosztuje co najmniej 999 dolarów - tyle samo, co iPhone 13 Pro rok temu) we wszystkich Europejskich krajach smartfony z logo nadgryzionego jabłka wyraźnie zdrożały. Dodatkowo mowa nie tylko o najnowszych smartfonach z rodziny iPhone 14 - przy okazji zaktualizowano cennik starszych smartfonów.

Ceny najnowszych modeli w Polsce
Źródło: apple.com

Ceny najnowszych modeli w Polsce

Źródło: apple.com

iPhone 14 Pro w Polsce kosztuje od co najmniej 6499 zł za podstawową wersję ze 128 GB wbudowanej pamięci masowej. iPhone 13 Pro w identycznej konfiguracji pamięciowej kosztował 5199 zł. Oznacza to wzrost ceny o 1300 zł. Nawet uwzględniając wahania kursu dolara oraz obecną inflację jest to kwota wyższa od spodziewanej.

iPhone SE 2022, a więc najtańszy model w portfolio Apple kosztuje aktualnie 2849 zł. Przed 7 września 2022 roku identyczne modele sprzedawano za 2299 zł. Wzrost ceny w tym przypadku wynosi aż 550 zł.

Zdrożał również dwuletni iPhone 12 (model mini nie jest już dostępny) oraz roczne modele iPhone 13 mini/iPhone 13.

Brak zestawu AR/VR

Od wielu miesięcy eksperci branżowi wypowiadają się na temat postępów prac Apple nad rozwiązania AR i VR. Firma Apple w przeciwieństwie do swojej konkurencji nie śpieszy się z wejściem na rynek rozszerzonej oraz wirtualnej rzeczywistości. Gigant z Cupertino konsekwentnie buduje własne rozwiązania z zakresu rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości, ale obecnie opierają się one na skanerach LiDAR oraz wizualizacji różnych przedmiotów w przestrzeni.

Apple od kilku lat pracuje nad goglami rozszerzonej rzeczywistości oraz całym standardem, który pozwoli wykorzystać ich możliwości, ale na premierze Far Out firma nie przedstawiła żadnych konkretów.

Brak składanego iPhone'a

Minęły ponad trzy lata od debiutu pierwszych dostępnych w sprzedaży smartfonów z elastycznym ekranem. Pomimo tego Apple nadal nie angażuje się w budowę urządzeń wykorzystujących elastyczne panele. Dużo mówi się o obawach producenta. iPhone ze składanym ekranem mógłby stanowić sporą konkurencję dla tabletów iPad, które są jednym z ważniejszych produktów w portfolio producenta.

Możliwe, że Apple celowo pomija produkcję składanych smartfonów, aby nie wpłynęła ona negatywnie na wyniki sprzedaży tabletów.

Lekceważenie nagrywania w 8K

Gigant z Cupertino kładzie ogromny nacisk na jakość fotografii oraz materiałów wideo ze smartfonów iPhone z dopiskiem Pro. iPhone 14 Pro po raz pierwszy w historii otrzymał 48 MP aparat, który pozwala na rejestrację obrazu w rozdzielczości 8K, ale Apple nie zdecydowało się na wdrożenie opcji nagrywania w wyższej rozdzielczości. Zamiast niej konsekwentnie rozwijana jest technologia Apple ProRAW oraz nagrywanie w trybie filmowym, który otrzymał możliwość rejestrowania filmów w standardzie kinowym - rozdzielczość 4K z zachowaniem 24 klatek na sekundę. Poprawiono również optyczną stabilizację obrazu.

Stały nacisk na bezpieczeństwo i prywatność użytkowników

Apple konsekwentnie zwiększa poziom bezpieczeństwa i ochrony prywatności swoich użytkowników. Pod tym względem firma stawia na innowacje. Modele z rodziny iPhone 14 jako pierwsze smartfony w historii wspierają funkcje alarmowych połączeń realizowanych poprzez połączenie satelitarne. Rozwiązanie to działa w miejscach, w których nie ma zasięgu sieci komórkowej.

Łączność satelitarna
Źródło: apple.com

Łączność satelitarna

Źródło: apple.com

Nowością jest również wykrywanie wypadków samochodowych oraz automatyczne kontaktowanie się z numerem alarmowym 112 po wystąpieniu wypadku.

Smartfony z rodziny iPhone 14 wykrywają nagłe zmiany prędkości, zmiany ciśnienia, silne odgłosy zderzenia oraz nagłe zmiany kierunku ruchu. Wszystkie dane przetwarzane są jedynie na urządzeniu - nie są wysyłane na serwery firmy Apple.

Złącze Lightning nadal ma się dobrze

Pomimo wprowadzania wielu innowacji Apple od 10 lat stosuje przestarzałe już obecnie złącze Lightning. Port ten zadebiutował wraz z iPhone'm 5 w 2012 roku. Złącze Lightning posiada dwustronny wtyk, co stanowiło niemałą innowację w 2012 roku oraz podwaliny pod stworzenie standardu USB Typu C.

Kabel Lightning
Źródło: apple.com

Kabel Lightning

Źródło: apple.com

Apple konsekwentnie stosuje złącze Lightning w smartfonach iPhone pomimo powszechnej obecności USB Typu C w tabletach iPad oraz laptopach MacBook, a także innych komputerach z serii Mac.

Jednoczesne wykorzystywanie złącza Lightning oraz USB Typu C powoduje duże problemy z kompatybilnościami z akcesoriami pomiędzy wybranymi urządzeniami sprzedawanymi przez firmę Apple.

Dodatkowo złącze Lightning nie zostało nigdy zaktualizowane do standardu USB 3.0. Transmisja danych odbywa się w standardzie USB 2.0 - HighSpeed. Oznacza to, że maksymalna przepustowość przesyłania danych wynosi 480 Mbit/s, co stanowi niemały problem przy przesyłaniu filmów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200