Apple liderem na rynku smartfonów 5G

Badania rynku pokazują, że liczba nowych smartfonów z układami 5G sprzedanych na całym świecie w styczniu 2022 r. była wyższa niż sprzedaż nowych smartfonów obsługujących wyłącznie sieci 4G. Analitycy twierdzą, że jest to głównie spowodowane dużymi wzrostami sprzedaży smartfonów iPhone obsługujących takie połączenia.

Grafika: Jack Moreh/freerangestock

Według danych Counterpoint Research, firma Apple (która wprowadziła na rynek swój pierwszy smartfon 5G w 2020 roku; model iPhone 12), dominuje obecnie na rynku sprzedaży nowych telefonów 5G. Potwierdza to Bloomberg donosząc, że smartfony firmy Apple stanowiły 37% wszystkich smartfonów 5G, jakie w styczniu tego roku trafiły na rynek. Warto zwrócić uwagę na fakt, że Samsung wypuścił swój pierwszy smartfon 5G w 2019 roku (chodzi o model Galaxy S10), jednak w styczniu smartfony 5G tej firmy miały udział w rynku tylko na poziomie 12%.

Kolejne miejsca w tym rankingu zajęły firmy Vivo, Xiaomi i Oppo. Dwie pierwsze marki uzyskały wynik 11%, a Oppo 10%. Smartfony tych firm pracują pod kontrolą systemu Android (Apple to system iOS) i Counterpoint uważa, że wszystkie zawdzięczają swój sukces w dużej mierze procesorom produkowanym przez Qualcomm, głównie układom MediaTek.

Zobacz również:

  • Poprawa na rynku smartfonów
  • Światowy rynek smartfonów na dobrej drodze do ożywienia
  • Znamy zwycięzców tegorocznego rankingu App Store Awards

Firma analityczna Counterpoint Research podaje też, że w styczniu tego roku 51% wszystkich nowych smartfonów 4G lub 5G wprowadzonych na światowy rynek obsługiwało połączenie 5G. Prym w tym rankingu wiodą Chiny, USA i Europa Zachodnia, w których odsetek ten jest dużo wyższy niż średnia dla całego świata.

W tak np. w Chinach sprzedaż telefonów 5G w styczniu stanowiła 84% sprzedaży wszystkich telefonów 4G/5G, które trafiły tam na rynek. Jeśli chodzi o USA i Europę Zachodnią, to odsetek ten wyniósł odpowiednio 73% i 76%.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200