Apple łata poważne luki - warto zaktualizować swój sprzęt

Ostatnie aktualizacje do iOS 16.4.1 (a) oraz iOS 16.5 załatały wiele groźnych luk. Ze względu na wdrożone poprawki warto jak najszybciej zaktualizować swoje urządzenia.

Pierwszego maja 2023 roku firma Apple po raz pierwszy w historii wydała aktualizację typu Rapid Respond. To niewielkie uaktualnienie wydano w celu załatania poważnych luk w zabezpieczeniach systemów z rodziny iOS/iPadOS. Niedługo później - 18 maja 2023 roku wydano aktualizacje do iOS 16.5, macOS 13.4, watchOS 9.4 oraz tvOS 16.5.

Apple wzywa do instalacji najnowszych aktualizacji
Źródło: apple.com

Apple wzywa do instalacji najnowszych aktualizacji

Źródło: apple.com

Ostatnie wersje systemów operacyjnych zauważalnie podnoszą poziom bezpieczeństwa oraz ochrony prywatności użytkowników.

Zobacz również:

  • App Store zniknie z Chin?
  • Dlaczego warto aktualizować jądro systemu operacyjnego Linux?
  • Krytyczne luki w zabezpieczeniach drukarek HP LaserJet

Apple wydało nowy biuletyn bezpieczeństwa, w którym wzywa użytkowników sprzętu z iOS i iPadOS do jak najszybszego zainstalowania aktualizacji do iOS/iPadOS w wersji 16.5. Nowa wersja oprogramowania jest odporna na trzy exploity typu zero-day, które są aktualnie wykorzystywane przez cyberprzestępców na urządzeniach ze starszymi wersjami systemu.

Dodatkowo aktualizacja do iOS 16.5 i iPadOS 16.5 łata 30 innych luk, które zostały odnalezione w systemach w wersji 16.4.x.

Luki typu zero-day odwołują się do silnika przeglądarki WebKit i obejmują:

  • CVE-2023-32409 - zdalny atakujący mogący wydostać się z piaskownicy bezpieczeństwa treści internetowych
  • CVE-2023-28204 - przetwarzanie treści internetowych może ujawnić poufne informacje
  • CVE-2023-32373 - przetwarzanie złośliwie spreparowanej zawartości internetowej może prowadzić do wykonania dowolnego kodu

Wyżej zidentyfikowane luki zwiekszjaa ryzyko udostępnienia danych i informacji osobom trzecim. Mogą zostać także przeprowadzone do wykonania dowolnego kodu na urządzeniu w formie zdalnej.

Luki dotyczą wszystkich urządzeń Apple, które nie zostały zaktualizowane do iOS 16.5, iPadOS 16.5, macOS 13.4, tvOS 16.5 oraz watchOS 9.4.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200