Apple i Qualcomm zawarły porozumienie

Spór między oboma firmami przybrał nieoczekiwany obrót. Opublikowały one wczoraj komunikat, którego tytuł wyjaśnia wszystko: „Qualcomm and Apple agree to drop all litigation” (Qualcomm i Apple zgadzają się zarzucić wszystkie spory sądowe).

Oznacza to, że obie korporacje zakopują topór wojenny i kończą wszystkie spory sądowe i wysuwane pod swoim adresem oskarżenia na okres co najmniej najbliższych sześciu lat z opcją umożliwiającą ewentualne przedłużenie porozumienia na kolejne dwa lata.

W sporze tym chodziło głównie o opracowane przez Qualcomm bezprzewodowe technologie, które Apple wprowadził do swoich smartfonów. Qualcomm uważał, że ma prawo do czerpania zysków z własnych wynalazków i chociaż Apple generalnie zgadzał się z tą argumentacją, to spór dotyczył kwot, jakie Apple miałby z tego tytułu płacić firmie Qualcomm.

Zobacz również:

  • Musk obraził się na Kalifornię. Chce przenieść swoje firmy do innego stanu
  • Qualcomm ma pomysł na fragmentację Androida
  • Firmy należące do Apple i Microsoft nawiązały współpracę

Obie strony doszły wreszcie do porozumienia i w komunikacie można przeczytać, że Apple zgodził się płacić firmie Qualcomm za stosowanie w swoich produktach jej technologii, nie podając jednak dokładnie o jakie kwoty chodzi. Pozostanie to tajemnica handlową obu układających się stron.

Na reakcję giełdy na porozumienie nie trzeba było długo czekać. Notowanie firmy Qualcomm wzrosły od razu o ponad 20%. Również ceny akcji firmy Apple poszły w górę, chociaż w nieco mniejszym stopniu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200