Apple i IBM prezentują swoje pierwsze aplikacje MobileFirst dla służby zdrowia

Na początek krótkie przypomnienie. Apple i IBM nawiązały w połowie zeszłego roku współpracę przewidującą, iż obie firmy będą opracowywać wspólnie mobilne aplikacje klasy „enterprise” bazujące na ich rozwiązaniach. To inicjatywa nosząca nazwę MobileFirst. Pierwsze takie aplikacje (integrujące oprogramowanie IBM ze sprzętem Apple) pojawiły się pod koniec zeszłego roku, a obecnie dostępne są kolejne, z których większość jest przeznaczona dla sektora medycznego.

Pierwszy zestaw mobilnych aplikacji, będących owocem porozumienia obu firm, został udostępniony użytkownikom w grudniu zeszłego roku. Były to programy IBM przeznaczone dla urządzeń iPhone i iPad, zaprojektowane z myślą o takich sektorach gospodarki, jak telekomunikacja, transport, usługi finansowe, transport lotniczy oraz handel detaliczny. Już wtedy obie firmy zapowiadały, że kolejny pakiet zawierać będzie aplikacje medyczne.

Apple i IBM prezentują swoje pierwsze aplikacje MobileFirst dla służby zdrowia

Użytkownicy mają teraz do dyspozycji 12 nowych aplikacji. Są to np. aplikacje przeznaczone dla pielęgniarek - zarówno tych które pracują w szpitalach, jak i tych które opiekują się chorymi w domu. Dzięki nim pielęgniarka może np. uzyskiwać zdalnie - z urządzenia mobilnego - dostęp do medycznej bazy danych, w której znajdzie informacje o danym pacjencie, historię jego choroby oraz dodatkowe dane (np. rodzaje leków jakie pacjentów aktualnie przyjmuje). Może też identyfikować szybko pacjentów dzięki temu, że aplikacje wspierają technologię iBeacon.

Zobacz również:

  • Czy iPhone 13 Pro to dobry telefon do pracy?
  • Atos przeniesie swoje usługi do chmury IBM
  • Rozwiązania chmurowe Scaleway będą dostępne na platformie ArrowSphere

Twórcą tej bezprzewodowej technologii jest Apple. Jest ona obecnie stosowana np. w supermarketach, gdzie specjalne urządzenia iBeacon wymieniają dane - za pośrednictwem połączeń Bluetooth Smart – ze smartfonami użytkowników robiących w supermarkecie zakupy.

Przemysł doczekał się też pierwszej mobilnej aplikacji opracowanej przez obie firmy. To oprogramowanie noszące nazwę Rapid Handover, dzięki któremu nadzór techniczny może szybko komunikować z pracownikami i wymieniać z nimi dane produkcyjne.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200