Apple dla korporacji

Apple kontroluje dostępność systemów, części i usług

To prawda. Firma mogłaby nawet funkcjonować bez partnerów sprzedających jej rozwiązania. Dysponuje własną siecią handlową. Niemniej od pewnego czasu nieco rozluźnia kontrolę. Przykładowo, przez lata oprogramowanie Apple zapisywało płyty DVD wyłącznie z wykorzystaniem wewnętrznych napędów produkowanych przez tę firmę. Oprogramowanie dostarczane z komputerami mogło wypalić jedynie godzinę filmu na płycie. Przez pewien czas Apple było głuche na narzekania klientów. Hakerzy wzięli sprawę we własne ręce i znaleźli kilka rozwiązań problemu. Firma poddała się. To natura relacji pomiędzy firmą a jej użytkownikami. Dobrze wiedzieć, że użytkownicy potrafią grać twardo.

Oferta Apple z procesorami Intela jest uboga

Katalog Apple zawiera zaledwie osiem systemów: iMac, 15-calowy MacBook Pro, 17-calowy MacBook Pro, biały MacBook, czarny MacBook, Mac Pro, Xserve i Mac mini. Firma nie czuje się w obowiązku - jak ma to miejsce w przypadku wielu innych OEM - oferowania odrębnego systemu dla każdego podmodelu procesora z katalogu Intela. W przypadku Apple klient wybiera kształt, który najbardziej mu odpowiada. Firma decyduje co znajdzie się w środku.

To prawda, ale nie do końca. Kiedy Apple ograniczyło liczbę podstawowych konfiguracji, jednocześnie zwiększyło liczbę opcji do wyboru. Nie można zamówić Mac Pro z procesorem Celeron D, Pentium 4 Extreme Edition czy pojedynczym Core 2 Duo. Można jednak wybierać spośród czterech dysków twardych, dwóch dysków optycznych i wielu kart graficznych. Niemniej, jeśli ktoś poszukuje możliwości wyboru na poziomie procesora czy chipsetu, musi poszukać gdzie indziej.

Apple wybrał Intela, chociaż powinien zdecydować się na współpracę z AMD.

Apple wybrał Intela. To prawda. Może to jednak ulec zmianie. Plany AMD pokazują, że konkurent może dostarczyć produkty, których Intel nie ma w ofercie. Wcześniej czy później Apple dostrzeże możliwość zwiększenia marży dzięki współpracy z innym dostawcą procesorów. Dokładnie tak samo, jak miało to wcześniej miejsce z firmami IBM i Motorola. Jeśli zajdzie taka konieczność, Steve Jobs nie zawaha się wyjść na scenę Macworld i ogłosić, że rozpoczyna współpracę z AMD.

Na podstawie Infoworld opracował raj.


TOP 200