Apple dalej na celowniku UE. Kolejne dochodzenie w drodze

Organy antymonopolowe Unii Europejskiej oskarżyły w poniedziałek Apple o naruszenie przepisów , co może skutkować wysoką grzywną. Apple stoi również w obliczu innego dochodzenia w sprawie nowych opłat nałożonych na twórców aplikacji. Unia Europejska zdecydowanie nie odpuszcza gigantowi z Cupertino.

Apple od kilku lat nie ma przyjaznych stosunków z Unią Europejską. Gigant z Cupertino jest przedmiotem kilku dochodzeń, musiał wymienić złącze Lightning na USB C w smartfonach iPhone oraz zezwolić na dostęp do sklepów z aplikacjami firm trzecich, aby uniknąć wysokich kar grzywny. W związku z regulacjami UE również funkcje Apple Intelligence nie będą początkowo dostępne w Europie.

Ewolucja loga App Store na przestrzeni lat
Źródło: apple.com

Ewolucja loga App Store na przestrzeni lat

Źródło: apple.com

Komisja Europejska, która jest również unijnym organem regulacyjnym ds. antymonopolowych i technologicznych, poinformowała, że wysłała swoje wstępne ustalenia do Apple w następstwie dochodzenia wszczętego w marcu.

Zobacz również:

  • Firmy należące do Apple i Microsoft nawiązały współpracę
  • Apple usuwa ze swojego sklepu emulatory pecetów
  • Apple się poddaje - sideloading na iPadOS zadebiutuje jesienią

Co istotne jest to pierwsze dochodzenie, które rozpoczęto w ramach DMA - Digital Markets Act - przełomowej ustawy o rynkach cyfrowych, która ma wyrównać szanse na tym rynku ograniczając monopol największych firm.

Naruszenia DMA mogą skutkować grzywną w wysokości nawet 10% globalnego rocznego obrotu firmy.

Szefowa antymonopolowa UE Margrethe Vestager przytoczyła kwestie związane z nowymi warunkami Apple, mówiąc, że nie są one zgodne z DMA. Apple może uniknąć grzywny, jeśli uda mu się rozwiać obawy poprzez zmianę warunków handlowych.

Problemy Apple z DMA wynikają ze sposobu funkcjonowania sklepu App Store oraz rozliczania prowizji z twórcami aplikacji sprzedawanych w oficjalnym sklepie Apple.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200