Apple bez Jobsa

Steve Jobs, CEO firmy Apple ogłosił wczoraj swoją rezygnację. Jego miejsce - zgodnie z zaleceniami Jobsa - zajmie Tim Cook, dotychczasowy COO.

Steve Jobs w 1976 roku stworzył Apple wraz ze Stevem Wozniakiem. Opuścił firmę w 1985 roku, rok po wypuszczeniu na rynek Macintosha, zmuszony do tego przez ówczesnego CEO Johna Scully i zarząd. Stworzył firmę NeXT jeszcze w tym samym roku.

Jobs wrócił do Apple w 1997 roku, gdy firma kupiła NeXT, najpierw jako doradca i czasowy CEO. W 2000 roku został mianowany prezesem na czas nieokreślony.

Zobacz również:

  • Apple sprzedaje sprzęt bez wsparcia dla nowych systemów

Tim Cook był poprzednio COO (dyrektorem ds operacyjnych) w Apple. Jobs został mianowany przewodniczącym rady nadzorczej Apple.

Oto treść listu opublikowanego przez Steve'a Jobsa.

"Zawsze mówiłem, że jeśli nadejdzie dzień, w którym nie będę mógł dłużej sprostać obowiązkom i oczekiwaniom jako CEO Apple, powiadomię o tym jako pierwszy. Niestety, ten dzień nadszedł.

Niniejszym składam rezygnację ze stanowiska prezesa Apple. Chciałbym służyć, jeśli Rada Nadzorcza to zaakceptuje, jako przewodniczący Rady Nadzorczej, dyrektor i pracownik Apple.

Rekomenduję abyśmy postąpili zgodnie z planem sukcesji i mianowali Tima Cooka na stanowisko CEO Apple.

Wierzę, że Apple ma przed sobą najjaśniejsze i najbardziej innowacyjne dni. Cieszę się, że będę obserwował i brał udział w sukcesie firmy w nowej roli.

W Apple zawarłem najważniejsze w moim życiu przyjaźnie i dziękuję za te wszystkie lata, podczas których mogłem z Wami pracować.

Steve".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200