Apple Watch – pierwsze wrażenia

Jak działa Apple Watch w praktyce - opinie jednego z pierwszych użytkowników tego urządzenia.

Michael deAgonia z amerykańskiego Computerworld prezentuje swoje wrażenia i praktyczne opinie wynikające z praktycznego użytkowania zegarka Apple Watch:

Przygoda z zegarkiem Apple Watch zaczęła się miesiąc temu, wtedy gdy po blisko dwóch latach od pojawienie się pierwszych informacji o tym produkcie, firma zaczęła przyjmować na nie zamówienia. Obecnie jestem już szczęśliwym posiadaczem zegarka i chciałem się podzielić swoimi wrażeniami oraz spostrzeżeniami dotyczącymi tego produktu.

W moje ręce trafił model zamknięty w prostokątnej obudowie o wysokości 42 milimetrów, która jest wykonana z nierdzewnej stali. Cena tego cacka na rynku amerykańskim to 599 USD. Nieco mniejszy Apple Watch, którego obudowa ma wysokość 38 milimetrów, kosztuje 550 USD.

Zobacz również:

  • Czy iPhone 13 Pro to dobry telefon do pracy?
  • Test Turinga nie przystaje do dzisiejszej SI

Już po kilku dniach noszenia zegarka poznałem jego wady oraz zalety. Zapewne nie wszystkie, ale pierwsze wrażenie zawsze się liczy. A używałem go zarówno do celów zawodowych (wysyłając i odbierając wiadomości), jak i do bardziej przyziemnych czynności, takich jak np. słuchanie muzyki.

Budzący podziw design

Po wyjęciu zegarka z pudełka zdumiałem się, że jest to tak małe urządzenie. Wcześniej wydawało mnie się, że Apple Watch jest większy. W pierwszym odruchu nawet zmierzyłem, czy jest to zegarek o wielkości 42 mm. Tak czy inaczej, na zdjęciach Apple Watch prezentuje się bardziej okazale. W rzeczywistości nie zwraca na siebie specjalnej uwagi – wygląda jak zwykły zegarek, choć nie jest nim.

Zegarki Apple Watch dostępne są w wielu wersjach, w tym w obudowanych wykonanych z nierdzewnej stali oraz z aluminium. Model wykonany z nierdzewnej stali zawiera elementy ceramiczne oraz wyświetlacz odporny na zadrapania, który chroni szafirowe szkło. Zegarek w wersji przeznaczonej dla osób uprawiających sport zawiera pasek wykonany ze specjalnego materiału. To fluoroelastomer – syntetyczna guma, która jest bardzo elastyczna, przyjemna w dotyku oraz odporna na różnego rodzaju zanieczyszczenia.

Urządzenie jest wyposażone w charakterystyczny dla standardowego zegarka element. Chodzi o boczne pokrętło, któremu Apple nadał „królewską” nazwę Digital Crown. W przypadku inteligentnego zegarka, jakim jest Apple Watch, pokrętło pełni oczywiście szereg dodatkowych funkcji. Służy do powiększania wyświetlanej przez zegarek grafiki, do jej przewijania czy po prostu do konfigurowania zegarka. Pokrętło współpracuje z innymi elementami zegarka, co pozwala np. użytkownikowi stwierdzić, że dotarł już do końca listy wyświetlającej dostępne opcje.

Poniżej pokrętła znajduje się przycisk. Zapewnia on użytkownikowi dostęp do listy kontaktów oraz pozwala zarządzać nią. Następnie na wybrany kontakt użytkownik może wysłać wiadomość, zainicjować połączenie telefoniczne lub wysłać do tej osoby – o ile posiada ona również Apple Watch – niewielki szkic czy np. wizerunek naszego serca i jego tętno.

Inna ciekawa technologia zastosowana w wyświetlaczu nosi nazwę Force Touch. Zapewnia ona użytkownikowi dostęp do różnych dodatkowych ustawień lub innych ukrytych opcji. Aby wywołać tę funkcjonalność, należy w bardziej zdecydowany niż normalnie sposób nacisnąć wyświetlacz. Jest to bowiem specyficzny wyświetlacz, który potrafi mierzyć, jak mocno go naciskamy.

Pierwsze uruchomienie

Pierwsze uruchomienie zegarka i proces parowania go z otoczeniem przebiegł bez problemów. Po naciśnięcie bocznego przycisku, proces rozruchu zegarka trwał jedną minutę. W pierwszy kroku należy wybrać język, po czym zegarek wyszukuje znajdujące się w pobliżu urządzenia W-Fi i Bluetooth, i próbuje sparować się ze smartfonem iPhone. Po przyciśnięciu na obu urządzeniach przycisku Start Pairing, rusza proces ich parowania.

Apple Watch – pierwsze wrażenia

Apple Watch - synchronizacja

W tym momencie na wyświetlaczu zegarka pojawia się animacja potwierdzająca ten fakt, a iPhone aktywuje tylnią kamerą i wyświetla na ekranie kwadrat mający wielkość zegarka. Wtedy należy przyłożyć wyświetlacz zegarka dokładnie na ten kwadrat. Po krótkiej chwili na ekranie iPhone’a pojawia się również animacja i proces parowania dobiegnie końca.

Zegarek został tak zaprojektowany, aby użytkownik mógł za jego pośrednictwem uzyskiwać dostęp do tych wszystkich aplikacji, które normalnie są uruchamiane na smartfonie. Są to np. aplikacje pozwalające odbierać powiadomienia i alerty czy kontrolować stan swojego zdrowia.

Personalizacja odgrywa w przypadku Apple Watch kluczową rolę. A opcji tych jest tak wiele, że na początku można się w tym wszystkim pogubić. Dlatego nie warto od razu rzucać się na szeroką wodę, a lepiej jest poprzestać - przynajmniej przez pierwszych kilka dni – na podstawowych rzeczach, a z czasem przechodzić do bardziej zaawansowanych ustawień.

Wyświetlaną przez zegarek tapetę – a jest ich wiele – można modyfikować. Aby to zrobić należy się posłużyć funkcją „force-pressing” (nacisnąć silnie wyświetlacz), a następnie wybrać opcję Customize. Aplikacje zainstalowane na zegarku można konfigurować z poziomu smartfona, na którym trzeba uruchomić program Watch. Na początek najlepiej jest zawsze zdać się na konfigurację domyślną, wtedy żadna aplikacja nie zaskoczy nas jakaś nieznaną nam funkcją.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200