Apple M1 Ultra - flagowy procesor ARM dla komputerów Mac

Na konferencji prasowej Peek performance firma Apple zaprezentowała swój flagowy układ scalony z rodziny Apple Silicon. Czym charakteryzuje się Apple M1 Ultra.

Apple na konferencji prasowej Peek performance zamiast taniego procesora Apple M2 zaprezentowało flagowy układ scalony dla komputerów stacjonarnych - Apple M1 Ultra.

Procesor Apple M1 Ultra
Źródło: apple.com

Procesor Apple M1 Ultra

Źródło: apple.com

Gigant z Cupertino na konferencji prasowej chwalił się, że nowy procesor Apple M1 Ultra to najwydajniejszy chip w portfolio Apple. Komputery z M1 Ultra są zauważalnie wydajniejsze od ostatniego Maca Pro z 2019 roku, który wykorzystuje jeszcze procesory Intel Xeon W.

Zobacz również:

  • ChatGPT trafia na zegarki Apple Watch
  • Nadchodzą nowe komputery Apple - MacBook Air, Mac Pro i iMac
  • Apple opóźnia premierę nowych komputerów all-in-one

Procesor Apple M1 Ultra nie jest całkowicie nowym chipem. Firma Apple zastosowała technologię UltraFusion. Pozwoliła ona połączyć dwa układy Apple M1 Pro, które znamy już z MacBooków Pro 2021.

Układ Apple M1 Ultra składa się ze 114 miliardów tranzystorów - to największa ilość zastosowana w komputerze osobistym Apple. W zależności od konfiguracji Apple M1 Ultra współpracuje z 64 GB lub 128 GB zunifikowanej pamięci masowej.

Porównanie wielkości układów z rodziny Apple Silicon
Źródło: apple.com

Porównanie wielkości układów z rodziny Apple Silicon

Źródło: apple.com

Chip Apple M1 Ultra składa się z 20-rdzeni CPU oraz aż 64-rdzeni GPU. Na pokładzie znalazł się również 32-rdzeniowy procesor Neural Engine do obliczeń sieci neuronowych.

Według firmy Apple oraz najnowszych testów syntetycznych Geekbench 5 układ Apple M1 Ultra jest zauważalnie wydajniejszy od topowego układu Intel Core i9-12900K.

Układ graficzny zawarty w Apple M1 Ultra pozwala podłączyć do czterech wyświetlaczy 6K Pro Display XDR oraz dodatkowy wyświetlacz 4K np. telewizor.

Procesor Apple M1 Ultra to pierwszy układ na świecie, który pozwala odtwarzać na żywo aż 18 strumieni wideo w 8K w standardzie ProRes 422.

Układ Apple M1 Ultra sprzedawany jest w dwóch konfiguracjach sprzętowych - z 20-rdzeniami CPU i 48-rdzeniami GPU oraz z 20-rdzeniami CPU i 64-rdzeniami GPU.

Procesor Apple M1 Ultra w popularnym teście syntetycznym Geekbench 5 uzyskał 1793 punkty w teście jednowątkowym oraz 24055 punkty w teście wielowątkowym.

Aktualnie układ Apple M1 Ultra znajdziemy jedynie w nowym komputerze stacjonarnym Mac Studio.

Mac Studio
Źródło: apple.com

Mac Studio

Źródło: apple.com

Apple nie zastosuje tego procesora w urządzeniach mobilnych. Wszystko ze względu na wymiary zewnętrzne i duże zużycie energii. Najtańszy komputer z Apple M1 Ultra (w podstawowej konfiguracji) kosztuje 20799 zł. Dopłata do mocniejszej wersji układu wynosi 5000 zł.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200