Apple M1 Ultra coraz bardziej doceniany

Choć Apple nie zapowiadało nowego chipu do swoich flagowych komputerów stacjonarnych i laptopów, M1 Ultra zrobił duże wrażenie na entuzjastów technologii i firmach. To bardzo dobry procesor dla - jak przekonuje Apple - kreatywnych profesjonalistów.

Apple M1 Ultra / Fot. Materiały producenta

Apple M1 Ultra / Fot. Materiały producenta

John Ternus, starszy wiceprezes ds. inżynierii sprzętowej w Apple, określił M1 Ultra słowami "bestia wśród procesorów". Apple przekonuje, że to układ dla najbardziej wymagających użytkowników, oczekujących najwyższego poziomu wydajności.

M1 Ultra opierają się na architekturze UltraFusion, łącząc dwa chipy, które łącznie zapewniają przepustowość pamięci 2,5 TB/s. Apple zdecydowało się na taki krok, aby zapewnić wydajność dwuprocesorowej kompilacji Intel/AMD, ale przy znacznie niższym zużyciu energii. Inaczej mówiąc, architektura i wydajność M1 Ultra stoi na równi z procesorami Intel Core i9-12900E i AMD Ryzen Threadripper PRO 5965WX. Ponadto Apple zapewnia zawsze spójne, zintegrowane środowisko, więc nie musimy się martwić, że pozostałe komponenty komputera nie będą w stanie nadążyć za superszybkim procesorem. Firma przekonuje, że wszystkie konfiguracje są dobrze przemyślane i zapewniają optymalną wydajność w danym przedziale cenowym.

Zobacz również:

  • iPhone z 2007 roku sprzedany na aukcji za rekordową kwotę
  • Nvidia podała już cenę za procesory Blackwell. Twierdzi, że "jest rozsądna"
  • Nachodzi bardzo duży iPad Pro z ogromnymi możliwościami

M1 Ultra to 20-rdzeniowiec

M1 Ultra oferuje 20 rdzeni (16 zwykłych i 4 o tzw. wysokiej wydajności), ale też 64-rdzeniowe GPU oraz 128 GB zunifikowanej pamięci. Zawiera też 114 mld tranzystorów i Apple chwali się, że M1 Ultra jest nawet 8 razy szybszy niż podstawowy układ M1, który został ciepło przyjęty przez rynek.

Sprawdź: Konwerter MP3

Do tego producent przekonuje, że 32-rdzeniowy silnik Neural Engine zapewni chipowi głębokie możliwości uczenia maszynowego do intensywnych procesów, w tym kompilacji kodu, przetwarzania wideo 4K lub 8K, czy renderowania plików animacji 3D.

W porównaniu z 16-rdzeniowym procesorem firmy Intel lub AMD, 20-rdzeniowa konstrukcja M1 Ultra zapewnia - jak podaje Apple - o 90% wyższą wydajność wielowątkową. Osiąga też szczytową wydajność przy 100 watach mniej, więc jest wyraźnie bardziej energooszczędna.

Powinno to oznaczać, że skomplikowane zadania można wykonywać szybciej i przy mniejszym zużyciu energii przez komputer, co doskonale nadaje się do utrzymywania temperatury roboczej komponentów w optymalnym zakresie.

Zobacz: BPM

Niestety, ceny komputerów Apple'a z M1 Ultra są dość zaporowe. Za model Mac Studio z tym układem zapłacimy 20 799 zł.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200