Apollo przed 820

VIA wprowadziła do sprzedaży najnowocześniejszy obecnie chipset Apollo Pro 133A.

VIA wprowadziła do sprzedaży najnowocześniejszy obecnie chipset Apollo Pro 133A.

VIA Technologies wprowadziła do sprzedaży zapowiadany wcześniej zestaw układów wspomagających (chipset) Apollo Pro 133A, obsługujący 133 MHz szynę systemową, do 2 GB pamięci zgodnej ze standardem PC133 (SDRAM lub VCM), interfejs graficzny AGP 4x i Ultra ATA/66. Zestaw jest zgodny ze starszymi, obecnie popularnymi standardami. Umożliwia m.in. współpracę z dyskami Ultra ATA/33, pamięciami SDRAM 100 MHz i kartami graficznymi AGP 2x.

Apollo Pro 133A współpracuje z procesorami Pentium III i jest obecnie najbardziej zaawansowanym technologicznie zestawem na rynku porównywalnym z i820, którego premiera została ostatnio przez Intel odłożona. W porównaniu do układów VIA jedyną istotną różnicą zestawu Intela będzie możliwość współpracy z pamięciami Rambus. Ponadto i820 ma być wytwarzany przy użyciu technologii 0,18 λm, podczas gdy Apollo Pro 133A - 0,35 λm. Ale ten ostatni zestaw układów jest przeznaczony dla komputerów średniej klasy i VIA ma nadzieję, że znajdzie on zastosowanie w popularnych, masowo wytwarzanych modelach sprzętu PC.

Opóźnienie premiery i820 jest niewątpliwie okazją do popularyzacji wspieranej przez VIA platformy PC133. Przedstawiciele firmy twierdzą, że prowadzone są obecnie rozmowy z trzema z czterech największych producentów PC na świecie, dotyczące wykorzystania zestawu Apollo Pro 133A. Nie należy do nich Dell Computer, który wśród znanych producentów jest firmą najsilniej wspierającą Intela.

Nie wiadomo jeszcze czy Compaq, IBM lub Hewlett-Packard zdecydują się na wprowadzenie modeli z zestawem Apollo Pro 133A. Według analityków rynku, zależy to m.in. od oceny możliwości dużych i stabilnych dostaw ze strony VIA, a właściwie firm, które produkują układy scalone na podstawie kontraktów z VIA. Niedawne trzęsienie ziemi na Tajwanie spowodowało co najmniej tygodniowe opóźnienie dostaw układów wytwarzanych przez TSMC (Taiwan Semiconductor Manufactoring Co.) - największego partnera VIA Technologies. Zestawy Apollo Pro 133A są jednak wytwarzane w fabrykach National Semiconductor. Według zapewnień VIA Technologies, rozpoczęła się już masowa ich produkcja, a także masowe wytwarzanie płyt głównych wykorzystujących ten chipset. Cena zestawu dla odbiorców OEM wynosi 34 USD.

Bliższe informacje są dostępne w Internecie pod adresem http://www.viatech.com


TOP 200