Aplikacyjne serwery webowe

Mechanizmy serwera aplikacyjnego

Chociaż wsparcie J2EE staje się powoli standardem, to dostawcy stosują różne podejścia do podstawowych problemów rozproszonego przetwarzania, takie jak praca aplikacji na wielu serwerach aplikacyjnych, omijanie uszkodzonych serwerów i rozkładanie obciążeń ruchem.

Po identyfikacji komponentów aplikacyjnych szczególnie obciążanych przez użytkowników, stanowiących wąskie gardła aplikacji, można je powielić na serwerach aplikacyjnych i pracować na ich kopiach, zamiast przenosić całe aplikacje i serwer aplikacyjny na nowy, większy komputer.

Oprócz wsparcia techniki komponentowej i rozproszonego przetwarzania ważne są także szybkość i łatwość wdrażania.

W czerwcu IBM zapowiedział dołączenie do WebSphere pakietu IBM MQSeries - dla połączeń z aplikacjami przedsiębiorstwa. Planuje się również dołączenie innych mechanizmów integracyjnych, obejmujących wsparcie nowych urządzeń i personalizowane prezentacje.

Software Application Server 3.0 firmy SilverStream jest dostarczany z kopią oprogramowania do integracji danych firmy Cerebellum, co w połączeniu z narzędziami projektowymi SilverStream pozwala na powiązanie całego szeregu źródeł danych przedsiębiorstwa z aplikacjami webowymi.

Oracle również zapowiada wbudowanie do swojego serwera aplikacyjnego usług dostępnych zazwyczaj w produktach dołączanych.

Należy jednak mieć na uwadze to, że nowe mechanizmy polepszające wydajność aplikacji, takie jak na przykład buforowanie, wcale nie muszą być niezbędne dla projektowanego systemu biznesowego. Określenie rzeczywistych potrzeb w zakresie mechanizmów jest niezwykle ważne. Oceny specyficznych mechanizmów pod kątem ich przydatności w danym wdrożeniu należy dokonać bardzo starannie. W miarę pojawiania się na rynku nowego oprogramowania serwerów aplikacyjnych i aplikacji dostawców niezależnych, oprócz zapewnienia efektywnej integracji produktów dostawców niezależnych, coraz bardziej niezbędne stanie się staranne oszacowanie wymagań w stosunku do serwera aplikacji, w celu wybrania oprogramowania optymalnego dla danego zastosowania.

<span class="sub2">Przegląd serwerów aplikacyjnych systemów e-commerce</span>

Wraz z eksplozją handlu elektronicznego w Internecie pojawiło się wiele nowych produktów przeznaczonych na wspomaganie biznesu tego typu. Wielu nowych dostawców tworzyło swoje produkty w architekturze wielowarstwowej, z wykorzystaniem najnowszych standardów Javy. Inni musieli się uporać z koniecznością integrowania systemów dziedziczonych, już istniejących w wielu systemach biznesowych. Aplikacyjne serwery Internetu zapewniają wspólną podstawę dla obu tych grup.

Sun opublikował kilka standardów, które zostały przyjęte przez społeczność internetowego e-biznesu. EJB (Enterprise JavaBeans) jest strukturą obiektową do tworzenia aplikacji strony serwerowej. Aplikacje takie pracują w zasobnikach lub wydzielonych strukturach wykonawczych na serwerze aplikacyjnym. Specyfikacja EJB 2.0 została wydana w formie roboczej w maju tego roku. Produkty opisywane w tym przeglądzie są zgodne ze specyfikacją EJB 1.1.

Specyfikacja J2EE (Java 2 Enterprise Edition) obejmuje kilka obszarów funkcjonalnych, definiując komponenty niezbędne do implementacji silnych rozwiązań e-commerce. Wersja 1.3, wydana w formie roboczej w sierpniu br., jest najnowszym wydaniem tej specyfikacji. Większość z prezentowanych produktów spełnia wymagania J2EE 1.2.

Oto krótka charakterystyka produktów dziewięciu dostawców.


TOP 200