Aplikacje w drodze

Wkrótce na rynek trafią Novell GroupWise 6 oraz X-Bridge i X-Studio firmy Software AG.

Wkrótce na rynek trafią Novell GroupWise 6 oraz X-Bridge i X-Studio firmy Software AG.

CeBIT-owe premiery i zapowiedzi nowych aplikacji, ginęły wśród prezentacji najnowocześniejszych, pomysłowych gadżetów. Tymczasem, Novell wykorzystał targi do ogólnoświatowej premiery serwera komunikacyjnego GroupWise 6 - po raz pierwszy szybciej w Europie niż w USA. Nowe produkty zapowiedziały również Software AG i Baan.

Grupowo na nowo

GroupWise 6 stanowi ogromny skok w porównaniu z poprzednią wersją oznaczoną numerem 5.5. Odczują to zarówno użytkownicy korzystający z dostępu do serwerów GroupWise, jak i administratorzy.

Dużym usprawnieniem jest dodanie funkcji dostępu do skrzynek pocztowych z wykorzystaniem telefonów WAP bądź komputerów naręcznych, obsługujących ten protokół. Usprawniono również dostęp do skrzynek za pośrednictwem przeglądarek internetowych.

Administrator instalujący serwer GroupWise 6 i jego agentów może obecnie wybierać pomiędzy platformami Net-Ware 5 i 6 (gdy tylko będzie ona dostępna), a także Windows NT 4.0 i 2000. Jednocześnie pracą poszczególnych serwisów można zarządzać za pomocą przeglądarkowej konsoli ConsoleOne.

Jak zapewnia Novell, znacznie wzrosła skalowalność serwerów GroupWise (co najmniej dwukrotnie), głównie dzięki dodaniu funkcji Smart Caching. Pozwala ona użytkownikom pracować na lokalnych kopiach skrzynek pocztowych, których aktualizacja i synchronizacja są wykonywane w tle. To według Novella zmniejsza obciążenie serwerów nawet o 90%.

Oprócz GroupWise nabywca otrzymuje usługi katalogowe eDirectory oraz pakiety DirXML Join Engine i Dir-XML Driver Development Kit. Oprogramowanie będzie dostępne od 20 kwietnia br. w cenie 130 USD za licencję dla pojedynczego użytkownika korzystającego z pełnofunkcjonalnego klienta GroupWise lub 30 USD za licencję dla użytkownika łączącego się przez przeglądarkę bądź telefon WAP. Polska wersja produktu pojawi się w czerwcu br.

SAG tradycyjnie z XML

Niemiecki producent oprogramowania Software AG zapowiedział podczas targów premiery dwóch nowych produktów: X-Bridge i X-Studio. Wprowadzenie ich na rynek ma umożliwić przekształcenie bazy dany Tamino w kompleksową platformę dla aplikacji opartych na XML.

X-Bridge jest oprogramowaniem middleware, które umożliwia integrację aplikacji XML, działających na różnych platformach systemowych. Tamino X-Bridge, otrzymując dokumenty XML przesyłane za pośrednictwem Internetu, zmienia je na format akceptowany przez daną aplikację i przesyła do wskazanego odbiorcy. Z kolei X-Studio to środowisko programistyczne, pozwalające na tworzenie od podstaw aplikacji. Według przedstawicieli firmy, dzięki wykorzystaniu technologii obiektowych środowisko to jest przyjazne dla programistów specjalizujących się w Javie. Zarówno X-Bridge, jak i X-Studio mają być dostępne w II kwartale br.

Prezes i dyrektor wykonawczy Soft-ware AG Erwin Koenigs poinformował, że Tamino, pierwsza baza danych, w której XML służy do opisu struktury bazy i przechowywania danych, może pracować na platformie SuSE Linux 7.0 i IBM AIX, w III kwartale br. będzie dostępna wersja dla systemu HP-UX. Firma przedstawiła również szczegóły dotyczące nowych komponentów platformy EntireX, która służy głównie do łączenia aplikacji działających w Windows z Unixem czy komputerami typu mainframe.

Nowością jest oparta na WAP aplikacja MobileFact, przeznaczona dla pracowników często znajdujących się poza siedzibą firmy, którzy przesyłają do centralnego serwera informacje za pośrednictwem telefonu komórkowego. Na razie Software AG przygotowała wersję przeznaczoną dla służby zdrowia. Zapowiedziano jednak rychłe opracowanie kolejnych wersji dla innych rynków wertykalnych. Choć początkowo firma będzie oferować MobileFact na rynkach: niemieckim, austriackim i szwajcarskim, to prawdopodobnie jeszcze w tym roku będzie ona dostępna także na rynku polskim.

Baan - powrót do życia

Producent oprogramowania ERP Baan ogłosił, że zintegrował pakiet aplikacji wspierających zarządzanie firmą iBaan z systemem automatyzacji przedsiębiorstwem produkcyjnym FactorySuite 2000 WonderWare, podobnie jak Baan należącej do brytyjskiej Invensys. Zintegrowanie iBaan ERP z Factory Suite 2000 umożliwia m.in. dostęp do informacji o zamówieniach produkcyjnych i danych o dostawach materiałów oraz wykorzystywanie kodów kreskowych.

Prezes Baan Laurens van der Tang ogłosił, że w czwartym kwartale ubiegłego roku firma przyniosła wreszcie zysk. Wcześniej, dziewięć kwartałów z rzędu, wykazywała starty. Dodatnie wyniki finansowe są, zdaniem prezesa Baan, efektem bolesnej, ale szybkiej restrukturyzacji dokonanej po przejęciu firmy przez Invensys.

--------------------------------------------------------------------------------

Opisy rozwiązań prezentowanych na tegorocznych targach CeBIT patrz str. 20-23.

Pełny opis GroupWise 6 zamieścimy w kolejnym numerze Computerworld.


TOP 200