Aplikacje Windows dla firmy

O dużej popularności programów wspomagających rachunkowość i zarządzanie firmą może świadczyć fakt, że na zeszłorocznym Softargu, największej krajowej imprezie poświęconej głównie rynkowi oprogramowania, na ponad jednej trzeciej targowych stanowisk prezentowano właśnie tego typu oprogramowanie.

O dużej popularności programów wspomagających rachunkowość i zarządzanie firmą może świadczyć fakt, że na zeszłorocznym Softargu, największej krajowej imprezie poświęconej głównie rynkowi oprogramowania, na ponad jednej trzeciej targowych stanowisk prezentowano właśnie tego typu oprogramowanie.

Jak do tej pory żaden inny rodzaj oprogramowania nie cieszy się na krajowym rynku podobną popularnością, zarówno pod względem wielkości swojej oferty, jak i jej różnorodności.

Większość firm usługowych, handlowych czy produkcyjnych w Polsce, to firmy niewielkie lub średniej wielkości. Dla wspomagania pracy tych organizacji - wraz z rosnącą popularnością Windows - można się doliczyć na naszym rynku aż kilkunastu produktów dla firmy, korzystających z zalet tego środowiska (Casus, Pacioli, Polka, Sprzedaż, Symfonia, Wokulski i inne). Właśnie tej ofercie poświęciliśmy bieżące łamy cennika - przytoczone w nim ceny pochodzą z ofert, prezentowanych na tegorocznych targach informatycznych.

Wejście Windows w obszar zastosowań związanych z programami F-K ma do dzisiaj zażartych przeciwników. Uważają oni, że nadmiar informacji, jaki "wlecze" za sobą środowisko graficzne, spowalnia przesyłanie danych za pośrednictwem połączeń sieciowych, zaś podstawa tych pakietów - nauka o rachunkowości przedsiębiorstw - oparta jest w gruncie rzeczy na łatwych do przesyłania formularzach tekstowych.

Zapominają oni przy tym o wszystkich oczywistych zaletach intuicyjnego środowiska graficznego. Są to m.in. intuicyjny, łatwy w obsłudze, graficzny interfejs użytkownika, korzystanie z myszy, wbudowane w działania aplikacji mechanizmy DDE i OLE, wdrożony w Windows komplet krajowych znaków diakrytycznych, tryb drukowania WYSIWYG oraz - co może jeszcze bardziej ważne - ogromna liczba aplikacji takich jak arkusze kalkulacyjne, edytory tekstu, programy graficzne i prezentacyjne które mogą współpracować z danymi pochodzącymi z pakietów dla firmy.

O potędze Windows jako standardu pracy niech świadczy zauważalny na świecie marsz tego środowiska nawet w kierunku większych systemów, opartych na dużych systemach baz danych. Wiele firm przewidując rychłe opanowanie rynków komputerów typu desktop i stacji roboczych przez to środowisko dostosowuje swoje produkty do tej koniunktury. Jednym z rozwiązań może być zastosowanie oferowanych systemów z unixowym serwerem i stacjami roboczymi pracującymi pod kontrolą Windows w architekturze klient/serwer.

Wraz z wejściem na rynek nowego środowiska Windows 95 firma Microsoft naszkicowała dalszy rozwój rynku programów pisanych dla środowiska Windows. Zapowiadane właściwości nowego systemu operacyjnego (tak, tak - nie zapominajmy, że Windows 95 w odróżnieniu od Windows 3.x nie potrzebuje korzystać z usług DOS), takie jak obsługa kilku wątków naraz dla 32-bitowych aplikacji, wbudowane możliwości dla pracy w grupach, zdolność korzystania z sieci lokalnych i odległych, dają ogromną perspektywę rozwoju dla tych aplikacji. Na końcu tej perspektywy jawi się w pełni 32-bitowy (a więc szybki i pamięciożerny) system Windows NT.

Jednocześnie lawinowy postęp w dziedzinie budowy komputerów PC daje podstawę do kalkulacji, że 32-bity wkrótce zagoszczą i na naszych komputerach. To wszystko świadczy o tym, że przedstawiane dziś aplikacje Windows, to zaledwie mały strumyk na rynku oprogramowania dla firmy, strumyk który już wkrótce przekształci się w rwącą rzekę. Ale jak na razie nie każdy z użytkowników dysponuje komputerem z ośmioma lub więcej MBajtami pamięci RAM.

Wracając do prezentowanej oferty - kupując na dzień dzisiejszy oprogramowanie wspomagające rachunkowość w firmie nie należy zapominać o nowej Ustawie o rachunkowości, która weszła w życie na początku tego roku. Zostały w niej dość dokładnie sprecyzowane zagadnienia związane z komputerowym charakterem pracy pakietów F-K. Ustawa zwraca uwagę m.in. na: wymagania, jakie musi spełniać dokumentacja oprogramowania F-K, konieczność zapisu "śladu" wszystkich modyfikacji danych, ich bezpieczeństwo, co wiąże się także z koniecznością przeprowadzania systematycznej archiwizacji zasobów, możliwości korzystania z elektronicznej formy zapisu dokumentów (patrz CW nr 3 z br.).

Kupując oprogramowanie należy się upewnić, czy oferowany produkt jest zgodny z obowiązującymi przepisami - coraz większa liczba ofert podkreśla swą zgodność z nową ustawą.


TOP 200