Aplikacja z komponentów

W tym roku Trax wprowadzi na rynek pierwszy produkt oparty na technologii IBM San Francisco

W tym roku Trax wprowadzi na rynek pierwszy produkt oparty na technologii IBM San Francisco.

System kadrowo-płacowy Xpres firmy Trax jest pierwszą polską aplikacją, zaprojektowaną w technologii San Francisco IBM.

Zielonogórska firma Trax s.c. na odbywających się w Hanowerze tegorocznych targach CeBIT "98, jako jedna z pięciu firm europejskich i jedyna z Polski, prezentuje pierwszą aplikację napisaną w języku Java przy wykorzystaniu technologii IBM San Francisco. Jest nią system kadrowo-płacowy XPers. Na razie IBM nie opublikował oficjalnej, pełnej wersji specyfikacji San Francisco i - jak twierdzą przedstawiciele Traxa - z tego względu ich aplikacja to dopiero prototyp.

Stabilne środowisko

"W ciągu 2-3 miesięcy, gdy środowisko programistyczne, w którym tworzymy nasz produkt ustabilizuje się, powinna powstać ostateczna, komercyjna wersja systemu XPers. Planujemy rozpocząć jego sprzedaż jeszcze w tym roku" - mówi Zygmunt Mazurkiewicz, prezes Trax s.c. Jak zapewniają przedstawiciele zielonogórskiej firmy, w technologii San Francisco mają być napisane wszystkie systemy oferowane przez Trax, w tym Zbyt wspomagający zarządzanie zakładem energetycznym.

W pracach nad aplikacją wykorzystano zestaw narzędzi Developer ToolKit 1, którego pełną wersję udostępniono po raz pierwszy w połowie ubiegłego roku. Zgodnie ze strategią IBM, firma oferuje wszystkim zainteresowanym tworzeniem oprogramowania w technologii San Francisco bezpłatne szkolenia, pomoc techniczną oraz pakiet narzędzi programistycznych. Natomiast w momencie wprowadzenia na rynek gotowej aplikacji pobiera od nich opłaty licencyjne.

Komponenty

Celem projektu, realizowanego przez firmę IBM wraz z wybranymi partnerami na świecie, jest opracowanie standardowych komponentów (Business Process Components) oraz narzędzi do ich "montażu". Umożliwiałyby one szybkie tworzenie , przeznaczonych dla średnich i małych przedsiębiorstw. Stanowiłyby także podstawę do budowy konkretnych rozwiązań. Standardowe komponenty można wykorzystywać wielokrotnie przy opracowywaniu różnych typów oprogramowania. Miałoby to przyspieszyć prace producentów nad nowymi aplikacjami.

"Technologia ta znacznie skróci czas poświęcany na opracowywanie standardowych rozwiązań, takich jak narzędzia do bezpieczeństwa i kontroli nad licencjami czy oprogramowanie middleware. Projektanci będą mogli natomiast w większym stopniu zająć się rozwijaniem aplikacji w kierunku zaspokajania potrzeb biznesowych klientów" - twierdzi Zygmunt Mazurkiewicz.

Historia

Pod koniec sierpnia ub.r. bezpośrednio amerykański IBM podpisał z zielonogórską firmą Trax pierwszą w Polsce umowę licencyjną, dotyczącą wykorzystania technologii San Francisco przy tworzeniu aplikacji biznesowych. Był to także jeden z pierwszych tego typu kontraktów w Europie Środkowej i Wschodniej. Od trzech lat firma z Zielonej Góry należy do tzw. Grupy Referencyjnej, mającej prawo zgłaszania propozycji dotyczących rozwoju tej technologii, jak również do Grupy Doradczej, która analizuje i zatwierdza propozycje pierwszej, oceniając jednocześnie ich przydatność w konkretnych rozwiązaniach.

Inicjatorem projektu San Francisco było centrum badawcze IBM w amerykańskim Rochester, zajmujące się wcześniej rozwijaniem produktów z serii AS/400. Półtora roku temu zdecydowano, że jako język programistyczny w technologii San Francisco będzie zastosowana Java. Dzięki niej tworzone oprogramowanie ma być niezależne od systemów operacyjnych.


TOP 200