Aplikacja w chmurze - wybór i przygotowywanie

Modele rozliczania użytkowania

Ostatnim elementem jest określenie sposobu śledzenia użytkowania usług w chmurach - konieczne np. do obciążania za korzystanie z nich.

Na rynku dostępne są komercyjne pakiety zapewniające śledzenie użytkowania cloud services. Funkcjonują zazwyczaj w postaci zewnętrznej aplikacji, która jest luźno powiązana z aplikacjami podstawowymi i cloud services. Niektóre z nich to konwencjonalnie licencjonowane oprogramowanie, inne to cloud services udostępniane przez dostawców chmur publicznych. Wybór zależy od przyjętego modelu rozliczania i natury wdrażanej cloud services, ale nie ma powodu, aby rozwiązywać te problemy we własnym zakresie.

Trzeba się jednak zdecydować, jak obciążać użytkowników cloud service. Niektóre z tych usług będą publiczne i rozliczane na konto innej organizacji. Z drugiej jednak strony, wiele z tych usług będzie rozliczanych jako obciążenia zwrotne (chargebacks) w ramach tego samego przedsiębiorstwa. Modele billingu mogą być różne: użytkowanie bez ograniczeń i obciążania, za czas użytkowania, od stanowiska, za ilość danych.

W modelu "bez obciążania" użytkowanie usługi jest śledzone, ale użytkownicy mogą korzystać z usługi bez ograniczeń. Taki model jest stosowany zazwyczaj wtedy, kiedy użytkownik usługi jest uważany - przez jej dostawcę - za korzyść samą w sobie.

Kiedy rozlicza się czas użytkowania, system rozliczania będzie dostarczał dane o użytkowaniu i wystawiał na tej podstawie rachunek. Rozliczenie może być automatycznie transmitowane w określonych interwałach czasowych.

Przy obciążanie za stanowisko suma obciążeń może być określana w stałych opłatach miesięcznych pomnożonych przez liczbę kont użytkowników albo może być wyliczana dla każdego użytkownika osobno.

Obciążanie ilościowe polega na zliczaniu przetransmitowanych do użytkownika danych, zazwyczaj na poziomie megabajtów, i wystawianie za tę ilość rachunku. Poziom użytkowania danych jest automatycznie dostarczany użytkownikowi w określonych przedziałach czasowych.

Podsumowanie

Udostępnianie w formie zewnętrznej działań i danych aplikacyjnych w postaci prywatnych lub publicznych usług w chmurach będzie coraz powszechniejsze. Tworzenie cloud services stwarza okazje nowych zysków dla niektórych firm i zapewnia stosunkowo łatwą drogę do szerszego wykorzystania podstawowych aplikacji przedsiębiorstwa poza i wewnątrz przedsiębiorstwa.

Należy jednak pamiętać o tym, aby dokładnie przyjrzeć się własnym aplikacjom przed podjęciem decyzji o wejściu w chmurę. Pomysł, aby przenieść w chmurę aplikacje, które wyglądają na idealnie się do tego nadające, może się okazać kompletnie niepraktyczny z nieoczywistych powodów.

Cloud computing można uznać za jedną z form outsourcingu, z podobnym poziomem ryzyka i korzyści. Do korzystania z tej formy usług należy podchodzić rozważnie, jeżeli zamierza się powierzyć chmurze najcenniejsze zasoby i systemy, od których zależy rozwój firmy.


TOP 200