Aplikacja na giełdę

Dystrybutor produktów hutniczych Howell SA wybrał oprogramowanie MFG/PRO.

Dystrybutor produktów hutniczych Howell SA wybrał oprogramowanie MFG/PRO.

Firma Howell SA ze Szczawna-Zdroju na początku września br. zdecydowała się na zakup oprogramowania MFG/PRO amerykańskiej firmy QAD. Zastąpi ono dotychczas wykorzystywane oprogramowanie wrocławskiej firmy Teta. Jako pierwsze w przedsiębiorstwie zostaną wdrożone moduły obsługujące finanse, dystrybucję i gospodarkę magazynową. Następnie będą zainstalowane moduły planowania dystrybucji i MRP oraz umożliwiające dokonywanie analiz finansowych i handlowych.

System na giełdę

„System wrocławskiej firmy pracujący od czterech lat w sieci NetWare współpracuje tylko z ich własną bazą danych Teta, napisaną w języku C” - mówi Piotr Rojek, odpowiedzialny za informatykę w Howell SA, dodając, że rozwiązanie to spełnia wymogi związane z rozwojem firmy. Pod koniec tego roku firma zamierza wejść na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych. „Spółka publiczna musi przedstawiać wiarygodne zestawienia finansowe. Przy wykorzystaniu starych narzędzi nie byłoby to proste”- twierdzi Piotr Rojek. System, który wybrała firma, musiał uwzględniać też specyfikę działalności np. sezonowość zamówień w przemyśle hutniczym.

Struktura firmy jest rozległa - oprócz centrali, z systemu informatycznego będą korzystać dwa magazyny produktów hutniczych w innych lokalizacjach. W przyszłości mają powstać magazyny w różnych częściach kraju. Zdecydowano, że wraz z wymianą oprogramowania biznesowego, Howell zwróci się w stronę Unixa.

Nie cechy, nie cena, ale...

MFG/PRO został wybrany przez spółkę ze Szczawna-Zdroju spośród kilku systemów oferowanych przez polskie firmy. Od początku zdecydowano, że SAP jest zbyt kosztownym rozwiązaniem dla Howella. Poza niemiecką firmą, z którą ostatecznie nie rozpoczęto nawet negocjacji, przeprowadzeniem wdrożenia w Szczawnie zainteresowane były m.in. firma IBS z systemem AWS, ICL z Maxem i holenderski Baan, reprezentowany przez Apexim. Według przedstawicieli Howella, o dostarczenie nowego systemu opartego na bazie Oracle'a, wspomagającego działalność firmy, zabiegała także Teta.

„Szybko zorientowaliśmy się, że o naszym wyborze nie będą decydowały zaawansowane właściwości funkcjonalne poszczególnych systemów” - wyjaśnia Piotr Rojek. Przy wyborze nie mniejsze znaczenia niż referencje firm dystrybucyjnych i cena miało zaproponowanie przez dostawcę rozłożenie terminów płatności, Howell zamierza bowiem sfinansować część wdrożenia z funduszy uzyskanych z publicznej emisji akcji.

Wdrożenie

Zakończenie wdrożenia planowane jest na kwiecień przyszłego roku. Jednakże niektóre funkcje systemu - zgodnie z umową z wrocławskim oddziałem CSBI, który jest dostawcą oprogramowania - mają być uruchomione na początku przyszłego roku. Zgodnie z harmonogramem, wystawianie faktur i bilans otwarcia na przyszły rok od 1 stycznia 1998 roku mają być opracowane w nowym systemie. Od niedawna w skład Howell SA wchodzi również spółka zajmująca się importem i eksportem produktów hutniczych. Objęcie działaniem MFG/PRO współpracy z zagranicznymi partnerami handlowymi spodziewane jest na koniec roku.

W kontrakcie opiewającym na 181 tys. USD, oprócz wartości serwera Sun Microsystems Enterprise 150, na którym zostanie zainstalowany system, zawarto także usługi związane z wdrożeniem. Ponadto CSBI podjęło się dostosowania części oprogramowania wykorzystywanej do dystrybucji. Aby zaoszczędzić na kosztach wdrożenia, część prac wdrożeniowych informatycy zamierzają przeprowadzić samodzielnie, m.in. w tym celu w oddziale ma być utworzone stanowisko pracy dla konsultanta.


TOP 200