Aplikacja informująca użytkownika, że ktoś próbuje zlokalizować jego smartfon

Zespół naukowców z Rutgers University (stan New Jersey; USA) opracował aplikację Android, która informuje użytkownika mobilnego telefonu o tym, że ktoś próbuje poznać jego lokalizację. Okazuje się bowiem, iż sytuacje takie zdarzają się dosyć często, a użytkownicy smartfonów nie zdają sobie z tego sprawę i lekceważą - bywa iż niesłusznie – takie zdarzenie.

Wszystkie aplikacje, które próbują namierzyć lokalizację smartfonu Android, muszą uzyskać na to zgodę od systemu operacyjnego. Z chwilą pojawienia się takiego żądania, na ekranie smartfonu pojawia się migająca ikona GPS. Użytkownicy nie wiedzą najczęściej co to znaczy i ignorują ten fakt. Stąd pomysł na opracowane aplikacji, która poinformuje użytkownika, że ktoś właśnie próbuje go namierzyć. Naukowcy opracowali kilka wariantów rozwiązania, w tym program, który wyświetla na ekranie migającą wiadomość "Your location is being accessed by [nazwa aplikacji]."

Naukowcy odkryli, że w przypadku platformy Android dość trudno jest napisać aplikację, która bada czy ktoś próbuje namierzyć naszą lokalizację. Okazało się to jednak możliwe dzięki zaszytemu w systemie oprogramowaniu Android Location API. Aplikacja jest już gotowa i trwają ostatnie prace, aby umieścić ją w magazynie Google Play Store. Nie wiadomo jeszcze jaką nazwę będzie nosić, chociaż jej robocza nazwa to RutgersPrivacyApp.

Zobacz również:

Ciekawe jest też to, dlaczego naukowcy zdecydowali się opracować aplikację dla smartfonów pracujących pod kontrolą systemu Android, a nie iOS (Apple). Otóż powodem – tak przynajmniej tłumaczą swoją decyzję – jest fakt, że publikowanie aplikacji w magazynie Google Play Store jest łatwiejsze niż w magazynie Appstore.


TOP 200