Aplikacja NAS zamiast dedykowanego serwera

Pod koniec sierpnia br. w sprzedaży bę-dzie dostępny pierwszy w pełni programowy produkt, umożliwiający stworzenie pamięci masowej NAS. Novell zapowiedział premierę oprogramowania NetDevice NAS - pierwszego pakietu z nowej serii aplikacji NetDevice, które mają umożliwić użytkownikom samodzielne tworzenie dedykowanych urządzeń sieciowych z wykorzystaniem oprogramowania Novella i standardowych serwerów dostępnych na rynku. NetDevice NAS to oprogramowanie oparte na jądrze NetWare 5.1, zoptymalizowane do obsługi pamięci masowych.

Pod koniec sierpnia br. w sprzedaży bę-dzie dostępny pierwszy w pełni programowy produkt, umożliwiający stworzenie pamięci masowej NAS. Novell zapowiedział premierę oprogramowania NetDevice NAS - pierwszego pakietu z nowej serii aplikacji NetDevice, które mają umożliwić użytkownikom samodzielne tworzenie dedykowanych urządzeń sieciowych z wykorzystaniem oprogramowania Novella i standardowych serwerów dostępnych na rynku.

NetDevice NAS to oprogramowanie oparte na jądrze NetWare 5.1, zoptymalizowane do obsługi pamięci masowych.

Może być ono zainstalowane na dowolnym serwerze rekomendowanym przez Novella (zalecane konfiguracje można znaleźć na internetowej stronie firmy). Dzięki temu, że Novell nie wymaga stosowania konkretnego dedykowanego urządzenia typu NAS możliwe jest łatwe skalowanie tego rozwiązania. Łatwiej jest również wymienić urządzenie na nowe, znacznie wydajniejsze. Standardowy serwer wykorzystywany wcześniej jako NetDevice NAS może być używany do pracy pod kontrolą innych systemów operacyjnych.

Oprogramowanie obsługuje w swojej pierwszej wersji dostęp użytkowników z wykorzystaniem protokołów: HTTP, HTTPS, NFS, Microsoft CIFS i Novell NCP. Docelowo ma również obsługiwać AppleTalk i WebDAV.

Zaletą rozwiązania jest pełna integracja z usługami katalogowymi NDS Novella, NIS oraz ze środowiskiem domenowym Windows NT 4.0 i 2000. W pierwszej wersji NetDevice NAS nie obsługuje jednak LDAP. Wsparcie tego protokołu znajdzie się w kolejnej wersji produktu. NetDevice NAS umożliwia zaawansowaną identyfikację użytkowników, przydzielanie praw dostępu oraz szyfrowanie plików według informacji przechowywanych w usługach katalogowych. Dostęp do plików z wykorzystaniem przeglądarki może być szyfrowany za pomocą protokołu SSL.

Pracą NetDevice NAS można zarządzać za pośrednictwem konsoli Con- soleOne, znanej administratorom Net-Ware 5.x, lub też przeglądarki. Ponadto administratorzy sieci NetWare mogą korzystać z oprogramowania ZENworks for Servers do zdalnej dystrybucji konfiguracji do wielu urządzeń NetDevice NAS jednocześnie.

Oprogramowanie będzie kosztować 1800 USD za licencję na serwer.

NetDevice NAS nie jest pierwszym w pełni programowym rozwiązaniem do tworzenia rozwiązań typu appliance Novella. Wcześniej należąca do Novella firma Volera wprowadziła na rynek pakiet Volera Excelerator (wcześniej jako Novell Internet Caching System), buforujący informacje przesyłane Internetem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200