Apel o jak najszybsze aktualizowanie systemu Windows 10

NSA (National Security Agency; amerykańska agencja bezpieczeństwa narodowego) opublikowała dwa dni temu bezprecedensowy w swojej historii dokument, w którym wzywa użytkowników systemu Windows 10 do jego jak najszybszego zaktualizowania z powodu wykrycia w nim „poważnej” luki w zabezpieczeniach, znajdującej się w usłudze CryptoAPI.

W dokumencie można przeczytać iż podatność została wykryta przez ekspertów z NSA, którzy natychmiast poinformowali o tym zagrożeniu Microsoft. To wyjątkowe wydarzenie, gdyż nigdy wcześniej NSA nie zdecydowało się na taki krok.

Wykryta luka w zabezpieczeniach systemu Windows 10 pozwala hakerom instalować w pamięci komputera złośliwe oprogramowanie, dzięki któremu mogą przejąć nad komputerem kontrolę. Jest to możliwe dzięki temu, że oprogramowanie to potrafi udawać podpis cyfrowy zaufanego dostawcy.

Zobacz również:

Microsoft potwierdził istnienie tej luki i opracował w pilnym trybie likwidującą ja poprawkę, umieszczając ją na swoich serwerach przedwczoraj, czyli we wtorek. Dmuchając na zimne korporacja opracowała podobne poprawki modyfikujące systemy Windows Server 2016 i Windows Server 2019. Łata likwidująca lukę znajduje się na stronie portal.msrc.microsoft.com/en-US/security-guidance/advisory/CVE-2020-0601.

Jednocześnie Microsoft uspokaja, że jak dotąd nie odnotowała żadnego zdarzenia mającego świadczyć o tym, że luka została wykorzystana przez hakerów celem włamania się do systemu. Apeluje jednak do użytkownik systemu Windows 10, aby bez zwłoki przystąpili do aktualizowania swoich systemów Windows 10 i instalowali wspomnianą poprawkę bezpieczeństwa.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200