Apache w centrach danych przedsiębiorstw

Apache, popularny serwer webowy, pracujący w większości ośrodków webowych w Internecie, jest gotowy do szerszego zaistnienia w centrach danych przedsiębiorstw, w miarę jak firmy będą w coraz większym zakresie stosować aplikacje biznesowe przystosowany do pracy w technice webowej.

Znaczenie serwerów webowych rośnie, ponieważ zwiększa się liczba aplikacji używających dostępu z przeglądarek webowych. Według IDC w 2007 r. rynek serwerów webowych osiągnie obroty ok. 1,7 mld USD, wobec 852 mln w 2002 r.

Szacunki te nie obejmują oprogramowania bezpłatnego, takiego jak Apache, ale wraz ze wzrostem instalacji Linuksa w sieciach przedsiębiorstw, wzrośnie również zainteresowanie Apache w funkcji serwera webowego w tych sieciach.

Zobacz również:

Ponadto Apache, pracujący na rożnych platformach, może być użyty do konsolidacji dostępu do aplikacji opartych na Webie w systemach heterogenicznych.

Według wyników badań podanych przez Netcraft, około dwóch trzecich aktywnych ośrodków webowych używa Apache. Dla przykładu: Microsoft „dzierży” jedną czwartą Weba, a Sun One około 1 procenta.

Wyzwaniem dla Apache w jego dążeniu do zaistnienia w centrach danych przedsiębiorstw jest jednak to, że nie zapewnia on żadnych narzędzi i interfejsów zarządzania, które są powszechnie stosowane w produktach komercyjnych. Powołana przez grupę projektantów Apache firma Covalent Technologies ma rozwiązać ten problem, zapewniając odpowiednie produkty dla przedsiębiorstw i wsparcie wdrożeń Apache.

Według przedstawicieli tej firmy obserwuje się wzrastające zainteresowanie Apache ze strony dużych firm, które jednocześnie chcą mieć produkt o charakterystyce „enterprise”. Innymi słowy taki, który można zainstalować, uaktualniać i zarządzać.

W przypadku Apache dla wielu użytkowników czynnikiem zachęcającym jest jego elastyczność i niemal „obsesyjna” opieka ze strony społeczności open source oraz, co w ciężkich czasach jest czynnikiem nie do pominięcia, koszt takiego rozwiązania – sam produkt jest bezpłatny!

Inną zaletą serwera webowego Apache jest szybkość dostarczania łatek na wykryte nieszczelności systemu bezpieczeństwa tego serwera. Wielu użytkowników uważa, że regularność ich dostarczania jest rzadko spotykana w produktach komercyjnych. Krytycy zwracają jednak uwagę, że problemem produktów open source, takich jak Apache, jest często brak jednego źródła łatek. Trudno jest także śledzić, kto używa takiego oprogramowania. Z drugiej jednak strony dostawcy oprogramowania komercyjnego często spóźniają się z dostarczaniem łatek.

Apache Software Foundation skupia się na stałym eliminowaniu błędów z tego oprogramowania. Apache 2.0 uaktualniany był siedem razy od momentu wypuszczenia tej wersji w kwietniu 2002 r. Wraz z Apache 2.0 użytkownicy otrzymali lepszą wydajność uzyskaną dzięki pewnej liczbie ulepszeń , obejmujących nowy model wątków i uaktualnione moduły.

Wydany w kwietniu br. Apache 2.0.45 rozwiązuje dwie kwestie związane z bezpieczeństwem: pierwsza - mogąca się pojawić, gdy moduły niezależnych dostawców niewłaściwie używają funkcji API przy wywoływaniu programów zewnętrznych, i druga - przybliżająca potencjalnie atak DoS.


TOP 200