Apache Web najpopularniejszy

Znakomita większość witryn webowych korzysta z otwartego oprogramowania Apache Web, wynika z raportu Netcraft - firmy badającej serwery webowe.

Znakomita większość witryn webowych korzysta z otwartego oprogramowania Apache Web, wynika z raportu Netcraft - firmy badającej serwery webowe.

W kwietniu z Apache korzystało ponad 21 mln serwerów, to jest blisko dwa razy więcej niż z oprogramowania IIS (Internet Information Server firmy Microsoft). Na kolejnych miejscach uplasowały się programy pełniące rolę serwerów webowych, które tak jak oprogramowanie Apache charakteryzują się tym, że są produktami otwartymi.

Zobacz również:

Na trzecim i czwartym miejscu znalazły się programy Zeus i Netscape Enterprise. Szczególnie to pierwsze jest bardzo cenione przez użytkowników, ponieważ jest to obecnie jeden z najwydajniejszych serwerów webowych.

Dystans dzielący cztery pierwsze produkty od produktów zajmujących kolejne miejsca jest olbrzymi. W raporcie można przeczytać, że na 17 miejscu uplasowało się oprogramowanie Zope, które można pobierać bezpłatnie z witrynyhttp://www.zope.org . Zope można uruchamiać na komputerach różnych platform (Windows, Linux, Unix i X); witryna Netcraft zarejestrowała 8800 komputerów, których właściciele zdecydowali się na ten produkt.

W kwietniu najwięcej zapytań kierowanych do witryny Netcraft dotyczyło witryn webowych, które można z racji nazw zaliczyć do obozu Microsoft. Pierwsze miejsce (najwięcej zapytań) zajęła witrynahttp://www.billgates.com . Domena ta (billgates), nie związana z Microsoftem, została zresztą ostatnio wystawiona przez jej właściciela (DomainMart) na sprzedaż. Cena - równo 1 mln USD. Jak dotąd nie znalazł się jeszcze nabywca.

Drugie, trzecie i czwarte miejsca okupują następujące witryny:

http://www.windowsxp.com ,http://www.microsoft.com ihttp://www.wehavethewayout.com . Jeśli chodzi o przeszukujące zasoby Internetu, to bardzo interesującym produktem jest witryna Google (siódme miejsce), którą wyprzedają witryny Netcraft i Hotmail.

Na witrynie Netcraft można znaleźć informację, w oparciu o jakie oprogramowanie pracuje podana przez nas witryna webowa. Nie ma tu żadnych niespodzianek - jeśli podamy witrynę zainstalowaną na komputerze pracującym pod systemem Windows 2000, będzie to oprogramowanie IIS, w przypadku platformy Sun (system operacyjny Solaris) będzie to Netscape, a komputery Apple (Mac OS X) używają oprogramowania Apache. Biały Dom (http://www.whitehouse.gov ) eksploatuje serwer platformy Linux, ale Netcraft nie podaje, jakie oprogramowanie webowe jest tu wykorzystywane. Przedstawiciele administracji amerykańskiej powiedzieliby zapewne w tym momencie, że jest to kwestia bezpieczeństwa narodowego - im mniej wiadomo o witrynie, tym trudniej jest przeprowadzić na nią atak.

Po wpisaniu adresuhttp://www.nwfusion.com Netcraft informuje, że mamy tu do czynienia z oprogramowaniem Apache i systemem operacyjnym Solaris. Aby sprawdzić jaki system operacyjny zarządza komputerem, na którym zainstalowano interesującą nas witrynę (i jakiego oprogramowania użyto do skonfigurowania serwera webowego), proszę wpisać w przeglądarce adreshttp://uptime.netcraft.com/up/graph/. Jeśli wpiszecie teraz Państwo do odpowiedniego pola na przykład nazwę www.networld.pl to przekonacie się, że witryna pracuje w oparciu o pakiet Microsoft-IIS/5.0 i system operacyjny Windows 2000. Netcraft prezentuje też szereg danych statystycznych, w tym wykres obrazujący historię pracy witryny.


TOP 200