Apache Web najpopularniejszy

Z kwietniowego raportu Netcraft - firmy badającej serwery webowe eksploatowane na całym świecie - wynika, że znakomita większość witryn webowych korzysta z otwartego oprogramowania Apache Web.

Z kwietniowego raportu Netcraft - firmy badającej serwery webowe eksploatowane na całym świecie - wynika, że znakomita większość witryn webowych korzysta z otwartego oprogramowania Apache Web.

W kwietniu z oprogramowania Apache korzystało ponad 21 mln serwerów, to jest blisko dwa razy więcej niż z oprogramowania IIS (Internet Information Server) Microsoftu. Na trzecim i czwartym miejscu (po Apache i IIS) znalazły się programy Zeus i Netscape Enterprise. Szczególnie oprogramowanie Zeus jest bardzo cenione przez użytkowników, ponieważ jest to obecnie jeden z najwydajniejszych serwerów webowych.

Dystans dzielący cztery pierwsze programy (liczba użytkowników korzystających z usług tego rodzaju oprogramowania) od produktów zajmujących kolejne miejsca jest olbrzymi. W raporcie można przeczytać, że na 17 miejscu uplasowało się oprogramowanie Zope, które można pobierać bezpłatnie z witryny www.zope.org . Zope można uruchamiać na komputerach różnych platform (Windows, Linux, Unix i X) i na świecie pracuje obecnie 8800 komputerów, których właściciele zdecydowali się na ten produkt.

Pod względem liczby odwiedzin w kwietniu największą popularnością cieszyły się serwery webowe należące do tzw. obozu Microsoft. Pierwsze miejsce (najwięcej odwołań) zajęła tu witryna www.billgates.com . Domena ta (billgates) została zresztą ostatnio wystawiona na sprzedaż. Cena - równo 1 mln USD. Jak dotąd nie znalazł się jeszcze nabywca.

Drugie, trzecie i czwarte miejsca (liczba odwołań) okupują też takie witryny, które mają coś wspólnego z firmą Microsoft. A oto ich adresy:

www.windowsxp.com , www.microsoft.com i www.wehavethewayout.com . Jeśli chodzi o przeszukujące zasoby Internetu, to bardzo interesującym produktem jest witryna Google (siódme miejsce), którą wyprzedają witryny Netcraft i Hotmail.

Na każdej witrynie Netcraft umieszczono informację, jakie oprogramowanie wykorzystuje. Nie ma tu żadnych niespodzianek - jeśli odwiedzimy witrynę zainstalowaną na serwerze Windows 2000, jest to oprogramowanie IIS, w przypadku platformy Sun (system operacyjny Solaris) jest to Netscape, a komputery Apple (program operacyjny Mac OS X) używają oprogramowania Apache. Biały Dom ( www.whitehouse.gov ) eksploatuje serwer platformy Linux, nie wiadomo jednak, jakie oprogramowanie webowe jest tu wykorzystywane. Przedstawiciele administracji amerykańskiej powiedzieliby zapewne w tym momencie, że jest to kwestia bezpieczeństwa narodowego - im mniej wiadomo o witrynie, tym trudniej jest przeprowadzić na nią atak.

Możemy za to ujawnić, że amerykańska witryna Network World Fusion ( www.nwfusion.com ) korzysta z oprogramowania Apache (i komputera pracującego pod systemem operacyjnym Solaris). Aby sprawdzić, jaki system operacyjny zarządza komputerem, na którym zainstalowano odwiedzaną przez nas witrynę Web (i jakiego oprogramowania użyto do skonfigurowania serwera webowego), proszę wpisać adres uptime.netcraft.com/up/today/requested.html . Jeśli wpiszecie Państwo do odpowiedniego pola adres naszego serwera webowego ( www.networld.pl ), to przekonacie się, że korzysta on z pakietu Microsoft-IIS/5.0 i systemu operacyjnego Windows 2000. Witryna prezentuje też szereg danych statystycznych, w tym wykres obrazujący historię pracy serwera w zadanym przedziale czasowym.