Apache 2.4 przyspiesza

Apache Software Foundation uczciła 17-lecie serwera Apache udostępniając jego najnowszą wersję. Wydanie 2.4, tego popularnego, open source'owego serwera webowego, jest pierwszą znaczącą aktualizacją od 2005 r. - wprowadzone zmiany mają wyraźnie zwiększyć wydajność Apache.

W 2005 r. pojawił się Apache 2.2 - późniejsze wydanie 2.3 było wyłącznie developerskie, dlatego też najnowszy Apache 2.4 wydaje się najważniejszą edycją serwera od 7 lat. Dodajmy, że Apache jest obecnie najpopularniejszym serwerem webowym na świecie - wedle statystyk firmy Netcraft korzysta z niego ok. 400 mln witryn na całym świecie (ok. 64% całej sieci WWW). Drugim pod względem popularności jest Microsoft IIS (Internet Information Services), z którego korzysta ok. 14,5% witryn.

Trzeci na liście jest stosunkowo młody gracz na tym rynku - Nginx. Ten serwer ma co prawda mniej niż 10% udziału w rynku, ale szybko zdobywa popularność. Tylko w ubiegłym roku zaczęło z niego korzystać ok. 12 tys. nowych witryn (w tym samym czasie z Apache stracił 18 tys. użytkowników).

Nic więc dziwnego, że nowości w Apache 2.4 to przede wszystkim rozwiązania, uważane za największe zalety Nginx. Serwer został zoptymalizowany pod kątem zastosowania w środowiskach, w których przesyłane są ogromne ilości danych - dzięki wprowadzonym zmianom może obsłużyć więcej jednoczesnych połaczeń i używa w tym celu mniej pamięci. Nowy moduł odwróconego proxy umożliwia firmom np. udostępnienie wielu wewnętrznych serwerów pod jednym adresem IP, nawet jesli adresy w wewnętrznej sieci często się zmieniają.

Administratorzy mogą również definiować timeouty na poziomie milisekund, a także precyzyjniej niż do tej pory określać zasady wykorzystania zasobów serwera. Poprawiono również mechanizm cache'owania danych, tak by był lepiej dopasowany do dużego ruchu.

Dodajmy, że Apache Web Server powstał w 1995 r., w laboratoriach National Center for Supercomputing Applications (NCSA). Błyskawicznie stał się jednym z najpopularniejszych serwerów, zaś w 1999 r. powstała Apache Software Foundation - organizacja, która przejęła pieczę nad rozwojem i finansowaniem projektu.

Obecnie ASF firmuje w sumie ok. 150 open-source'owych projektów - wśród których są m.in.: Hadoop, Cassandra, Lucene czy Tomcat.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200