Anteny w sieciach WLAN (cz. 2)

Montaż anten, wpływ czynników zewnętrznych na ich działanie, ekologiczne i oszczędnościowe aspekty, a także nowe tendencje w rozwoju technik antenowych - o tym piszemy w drugiej części artykułu poświęconego antenom WLAN. W pierwszej (NetWorld 3/2009) opisywaliśmy parametry anten, sposoby ich prezentacji i interpretacji.

Anteny w środowisku zewnętrznym

Do budowy infrastruktury na pewno warto wybierać takie anteny, które faktycznie będą oferować parametry podane przez producenta i jednocześnie dla nas satysfakcjonujące. Parametry elektryczne to jednak nie wszystko. Chcąc instalować antenę w środowisku zewnętrznym (na dachu, maszcie lub w innym miejscu), należy szukać takiego produktu, którego nie trzeba będzie szybko wymieniać ze względu na powstałe uszkodzenia.

Czynniki mechaniczno-klimatyczne mogą spowodować stopniową degradację parametrów elektrycznych anteny lub całkowite jej uszkodzenie. Kilkuletnia gwarancja i wieloletnie doświadczenie producenta pozwalają z optymizmem spojrzeć na oferowany produkt i dają podstawę, by wierzyć, że nie trzeba będzie wdrapywać się na dachy i kominy, żeby wymienić uszkodzony sprzęt nawet po kilku latach. Przyjrzyjmy się istniejącym zagrożeniom.

Wilgoć. Niezabezpieczone lub źle zabezpieczone powierzchnie metalowe mogą ulegać korozji. Zardzewiała antena wygląda brzydko, jednak umieszczona w większej odległości na dachu lub maszcie nie wpływa na nasze wrażenia estetyczne. Gorzej z parametrami elektrycznymi. Jeżeli korozja zaatakuje elementy bezpośrednio związane z promieniowaniem fali elektromagnetycznej, to wzrosną straty w antenie i zmniejszy się zysk energetyczny. Problemy mogą się pojawiać w samych złączach. Jeżeli są one kiepskiej jakości (zła technologia pokrycia zabezpieczającego i/lub złe wykonanie mechaniczne), to może się do nich dostać wilgoć, znacznie zwiększając straty i poziom WFS. Szczególnie w przypadku anten pracujących w wyższych zakresach częstotliwości (>4 - 5 GHz) warto wykorzystywać złącza droższe (do anten i linii kablowych), ale dobrej jakości - wykonane z odpowiednich materiałów, np. złącza ze stali nierdzewnej lub pasywowane. Można wykorzystać również złącza złocone; należy zwrócić przy tym uwagę na jakość pokrycia, ponieważ w niektórych tanich konektorach takie "złoto" kruszy się po dokręceniu i odkręceniu linii kablowej. Zwykle jakość złączy jest wprost proporcjonalna do ich ceny.

Temperatura. Polska leży w klimacie umiarkowanym: zimą mamy minimalnie -40 stopni, latem maksymalnie do +40. Wiadomo, że jak jest zimno, to materiał się kurczy, a jak gorąco - rozszerza. Współczynniki rozszerzalności termicznej są różne dla różnych materiałów. Efektem tego mogą być naprężenia na granicy dwóch materiałów, powstające w skrajnych temperaturach i skutkujące np. utratą kontaktu elektrycznego oraz uszkodzeniem anteny lub rozszczelnieniem obudowy. Zmiany temperatury mogą spowodować w antenie z osłoną powstanie wewnątrz ciśnienia różniącego się od tego na zewnątrz. Efektem jest zasysanie powietrza z otoczenia do środka anteny. Jeżeli gromadzona w ten sposób wilgoć nie może wyjść na zewnątrz obudowy, to spowoduje degradację parametrów, prowadzącą w skrajnym przypadku do uszkodzenia anteny. Aby tego uniknąć, w obudowach lub ekranach w dolnych ich częściach, wykonuje się niewielkie otwory umożliwiające wyrównanie ciśnienia i naturalne wentylowanie wnętrza obudowy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200