Anonymus spełniają groźby. Duży wyciek danych z Nestle

Kilka dni hakerzy zagrozili zachodnim firmom pozostającym w Rosji cyberatakami. Dali im „48 godzin na zastanowienie się”. Wczoraj po południu ujawnili 10GB danych wykradzionych Nestle

Anonymus spełniają groźby. Duży wyciek danych z Nestle

Źródło: Twitter

Bodaj czy nie najsławniejsza obecnie grupa hakerska Anonymous, która oficjalnie wypowiedziała cyberwojnę Rosji, stając po stronie napadniętej Ukrainy, konsekwentnie realizuje swoje wcześniejsze zapowiedzi.

Wcześniej z sukcesem zaatakowali rosyjskie firmy, rządowe bazy danych, agencję kosmiczną Roskosmos, przemysł stalowy, białoruską TV i system sterowania białoruskimi kolejami. Przejęli także streaming kilkuset kamer bezpieczeństwa w Rosji oraz włamali się do tysięcy domowych drukarek Rosjan, za pośrednictwem których postanowili przekazać informacje o zbrodniach wojennych Władimira Putina. W mimiony weekend zaatakowali jeden z najpopularniejszych rosyjskich serwisów społecznościowych – VKontakte, wyświetlając jego użytkownikom informacje dotyczące wojny w Ukrainie. Przerwali również transmisję z wystąpienia prezydenta Rosji podczas propagandowego koncertu w Moskwie.

Zobacz również:

  • Rzecznik Mety skazany przez rosyjski sąd na sześć lat więzienia

Kilka dni temu na twitterowym profilu Anonymous TV zamieszczono wideo z logotypami sieci francuskich sklepów Decathlon, Auchan i Leroy Merlin oraz napisem po polsku i angielsku: „Te firmy zostając na rosyjskim rynku przekładają własny zysk nad solidarność z ofiarami ludobójstwa. Spodziewajcie się nas (…) Wzywamy wszystkie firmy, które nadal działają w Rosji i płacą podatki do budżetu przestępczego reżimu Kremla: wycofajcie się z Rosji! Dajemy wam 48 godzin, żeby to przemyśleć i wyjść z rynku rosyjskiego, inaczej staniecie się naszym celem” . Kolektyw sam określa się jako „Legion” („we are Legion”), przywołując tym samym konotacje biblijne.

Jako że wiele firm nadal robi w Rosji interesy, Anonymous przeszli od słów do czynów. Wczoraj za kontynuację działalności na rynku rosyjskim został ukarany największy producent żywności na świecie – szwajcarska firma Nestle. 22 marca po południu hakerzy upublicznili poprzez podanie linku na twitterze 10 GB danych firmy – m.in. emaili i haseł dotyczących blisko 50 tys. klientów biznesowych koncernu. Jak napisano, ujawniono tylko próbkę wykradzionych danych.

Kto będzie następny?

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200