Anonimowość i prywatność w internecie

Do innych bardzo popularnych dodatków należą Adblock Plus (kombajn o wielu funkcjach), NoScript (blokowanie treści aktywnych), DoNotTrack Plus. Microsoft wraz z wydaniem Windows 8 poszedł o krok dalej. Funkcje DoNotTrack wbudowane są w IE 10 i włączone domyślnie.

Anonimowość i prywatność w internecie

Ekran 6

Warto też raz na jakiś czas weryfikować aktualność dodatków, które z bólem serca zainstalowaliśmy - być może odkryto w nich jakąś podatność. Do tego celu możemy wykorzystać też plugin, np. udostępniany przez Qualysa BrowserCheck. Tutaj znowu można się przyczepić, bo istnieje obiegowa opinia, że takie darmowe narzędzia przygotowywane przez komercyjne firmy, to rezultat prac marketingowców. Mają być łatwe w użyciu, a czy są bezpieczne? To już kwestia drugoplanowa.

Można też skorzystać z darmowego narzędzia Secunii (Personal Software Inspector), które również weryfikuje aktualność pluginów, a przy tym samo nie jest pluginem.

Pozostać anonimowym

Przejdźmy do kolejnego tematu - sposobów na zwiększenie anonimowości.

Jednym z pierwszych i najprostszych kroków łączących się zarówno z prywatnością jak i anonimowością jest postaranie się, aby przeglądarka była identyfikowana jako jedna z wielu takich samych przeglądarek, bez cech wyróżniających. Nie należy więc przede wszystkim kombinować z podmianą tego, w jaki sposób identyfikuje się przeglądarka. Należy też unikać uruchamiania skryptów np. JavaScript. Warto tutaj odwiedzićhttps://panopticlick.eff.org, gdzie będziemy mogli przeprowadzić test na unikalność przeglądarki i poczytać jak uczynić ją bardziej pospolitą. Warto także korzystać z innej przeglądarki do codziennego korzystania z Internetu i prowadzenia aktywności, podczas których chcemy anonimowości.

Anonimowość i prywatność w internecie

Ekran7. Disconnect w działaniu - zablokowanie 30 prób pozyskania informacji

Jeżeli mamy do czynienia z serwisem, który wymaga zalogowania, a my za żadne skarby nie możemy się bez niego obyć, wówczas możemy odwiedzić serwis BugMeNot. Zawiera on listę loginów i haseł, którymi można się posłużyć logując się do serwisu. Ocena moralna i prawna takiego działania to już inna sprawa.

Bardzo popularną i mało kłopotliwą metodą jest skorzystanie z proxy anonimizujących. Mogą być to usługi dostępne zarówno jako serwisy WWW, albo jako standardowe proxy, które musimy wskazać w konfiguracji po stronie naszej przeglądarki. Bez względu na sposób świadczenia usługi, surfując poprzez proxy, ograniczamy liczbę informacji przekazywanych docelowemu miejscu naszych wizyt - widoczne jest tylko to, co udostępni proxy. Z drugiej jednak strony, proxy pełniąc rolę pośrednika siłą rzeczy gromadzi informacje - zna w szczególności nasz adres IP i jego odwołania do treści. Nierzadko trafimy na sytuacje, w których wszelkie nasze czynności będą odkładane w logach. Te z kolei mogą być przechowywane dość długo zanim zostaną usunięte lub nadpisane. Przekonał się o tym członek grupy LuzSec - Raynaldo Rivera. Został aresztowany m.in. z włamanie do Sony Pictures, kradzież danych osobowych i haseł wszelakiej maści. Korzystał w swoich działaniach z usług serwisu HideMyAss. Serwis ten to nic innego jak proxy anonimizujące. Jak się jednak potem okazało, właściciele serwisu współpracowali z wymiarem sprawiedliwości i udostępnili dane pozwalające na namierzenie Rivery. Również bez względu na rodzaj proxy nie powinny być one wykorzystywane do wszystkiego - bankowość elektroniczna to jedna z takich aktywności.


TOP 200