'Anna Kurnikowa' zaatakowała

Wirus, podobny w swym działaniu do I Love You, nie niszczy danych użytkownika, ale potrafi skutecznie sparaliżować systemy pocztowe firm - uważają specjaliści.

Nowy wirus pocztowy, który wziął nazwę od nazwiska Anny Kurnikowej, słynnej rosyjskiej tenisistki, zaatakował już m.in. systemy pocztowe w Stanach Zjednoczonych, Australii oraz w regionie Azji i Pacyfiku. Dotarł już także do komputerów polskich użytkowników.

Wirus pojawił się wczoraj i rozprzestrzenia się za pośrednictwem programu pocztowego Microsoft Outlook w postaci załącznika będącego skryptem Visual Basic (VBS). Jego działanie jest podobne do znanego wirusa I Love You. Zdaniem specjalistów z firm produkujących systemy antywirusowe, prawdopodobnie został on stworzony w Europie.

Zobacz również:

  • Wirusy na Androida - popularne i niebezpieczne zagrożenia

Wiadomość zawierająca wirusa może posiadać trzy różne warianty tytułu, w tym "Here you go :-)", a także trzy różne odmiany nazwy załącznika wywodzące się od "Anna.Kournikowa.jpg.vbs". Nazwa załącznika ma sugerować, że jest to zdjęcie tenisistki zapisane w formacie jpg.

Po zainfekowaniu systemu, wirus próbuje dokonać samoczynnego rozesłania się z komputera pod adresy znajdujące się w książce adresowej. Jak twierdzą specjaliści, nie dokonuje jednak żadnych zniszczeń danych użytkownika. Jego szkodliwość wynika z przeciążania serwerów pocztowych.

Analitycy są zdania, że rozprzestrzenianie wirusa można łatwo zablokować za pomocą odpowiednich filtrów, ponieważ przybiera on tylko trzy różne nazwy. Jego konstrukcja wydaje się bardzo prosta. Prawdopodobnie jednak nie jest to odmiana żadnego z dotychczasowych wirusów. Przedstawiciele fińskiej firmy F-Secure ostrzegają, że Anna Kurnikowa rozprzestrzenia się w bardzo szybkim tempie, podobnie jak w przypadku wirusa I Love You, który zaatakował ok. 15 mln komputerów.

Firmy oferujące oprogramowanie antywirusowe udostępniły już odpowiednie uaktualnienia, chroniące przed nowym wirusem. Jak zwykle zalecają też ostrożność przy otwieraniu poczty zawierającej różne załączniki.

***

CA udostępnia za darmo kolejne oprogramowanie antywirusowe

Polimorficzny następca wirusa I Love You rozprzestrzenia się wolniej

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200