Angular JS odchodzi do lamusa

Przy platformie programistycznej AngularJS (bazującej na języku JavaScript) pojawiło się w ostatnich dniach oznaczenie EOL (End of Life). Oznacza to, że jej żywot dobiegł końca i nie będzie ona już dalej wspierana technicznie. Deweloperzy muszą przyjąć do wiadomości, że jej miejsce zajęła platforma Angular, która bazuje na języku TypeScript.

Grafika: nolimit46/Getty Image

Premiera platformy AngularJS (której twórcą jest Google) miała miejsce dokładnie 12 lat temu, w 2010 roku. Wsparcie dla niej wygasło 31-go grudnia zeszłego roku i jej użytkownicy mogą teraz szukać pomocy wyłącznie ze strony niezależnych dostawców oprogramowana, którzy dalej piszą aplikacje używając tego właśnie narzędzia. Dobra wiadomość jest taka, że kod źródłowy będzie dalej dostępny na witrynie GitHub.

Chociaż stworzona w 2016 roku platforma Angular zawiera wiele rozwiązań zapożyczonych z oprogramowania AngularJS JavaScript, to jest to jednak zupełnie nowe narzędzie oferujące wiele interesujących rozwiązań, które pomagają zidentyfikować błędy znajdujące się w kodzie aplikacji jeszcze przed wdrożeniem jej do produkcji.

Zobacz również:

  • WordPress Starter ułatwi tworzenie stron internetowych
  • Najpopularniejszą dystrybucją Javy jest Oracle

Zwolennicy platformy AngularJS muszą pamiętać o tym, że jej twórcy nie będą już im udostępniać żadnych nowych łatek czy modyfikacji. Jeśli więc hakerzy wykryją w niej jakieś nowe podatności, to będą sobie musieli radzić z tym problemem sami. Dlatego użytkownicy platformy AngularJS mogą zaryzykować i nic nie robić licząc na szczęście, albo pisać od nowa aplikacje przy pomocy platformy Angular TypeScript.

Ostanie badania pokazują, że z usług platformy AngularJS korzysta nadal ok. 16% deweloperów, a pozostali przestawili się już na nową platformę Angular TypeScript, która jest pozycjonowana przez Google jako wiodące narzędzie do tworzenia webowych aplikacji. Nowa platforma Angular będzie modyfikowana dwa razy w roku (w listopadzie zeszłego roku do użytkowników trafiła produkcyjna wersja 13, a w grudniu pojawiły się wersje pre-release oznaczone numerami 13.1 i 13.1.1).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200