Android prześcignął po raz pierwszy Windows

Jak donosi firma analityczna StatCounter, system operacyjny Android prześcignął po raz pierwszy w historii Windows. Według raportu opracowanego przez StatCounter w marcu 2017 roku pod kontrolą systemu Android pracowało na całym świecie 37,93% urządzeń komunikujących się z internetem, podczas gdy w przypadku systemu Windows (wszystkie wersje) było to 37,91% urządzeń. Trzecie miejsce zajmuje iOS (Apple).

Tym samy Windows został wreszcie zdetronizowany. Jeśli ktoś powiedziałby jeszcze kilka lat temu, że jakieś oprogramowanie wygra z tym systemem, to uważano by go za fantastę. A jednak stało to się miesiąc temu. To przełomowe wydarzenie biorąc pod uwagę fakt, że Windows brylował na tym rynku nieprzerwanie od kilkudziesięciu lat.

I pomyśleć, że pięć lat temu Android zarządzał co czterdziestym urządzeniem komunikującym się z internetem. Dzisiaj jest to prawie co drugie urządzenie.

Zobacz również:

  • Styczeń 2023 roku był miesiącem ważnych aktualizacji
  • Ta polska firma ma najszybciej działające usługi hostingu
  • Nowy OS zarządzający zaporami firmy Palo Alto wzmacnia bezpieczeństwo systemów IT

Jeśli chodzi o desktopy, to sytuacja przedstawia się następująco: Windows 7 (ok. 47%), Windows 10 (ok.35%), Windows 8.1 (ok. 11%), Windows XP (ok. 7%), Windows 8 (ok. 2%) i Windows Vista (ok. 1%). Co ciekawe, system Windows 10 prześcignął w tym rankingu system Windows 7 tylko w jednym kraju na świecie, w USA.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200