Android: platforma mobilna od Google i 30 partnerów

Google zapowiedziało wprowadzenie długo oczekiwanej platformy deweloperskiej dla urządzeń mobilnych. Firma tworzy ją we współpracy z takimi gigantami rynku jak T-Mobile, HTC, Qualcomm i Motorola. Przedsięwzięcie może zmienić rynek urządzeń przenośnych poprzez uproszczenie i redukcję kosztów produkcji aplikacji mobilnych. Pierwsze telefony działające w oparciu o Androida pojawią się w połowie 2008 r.

Platforma nazwana "Android", jest tworzona przez Google i 30 innych firm działających w ramach inicjatywy Open Headset Alliance.

"Android" będzie zawierał pełen zestaw komponentów: system operacyjny, oprogramowanie pośredniczące, modyfikowalny interfejs użytkownika i aplikacje.

Pierwsze telefony działające w oparciu o platformę mają się pojawić na rynku w połowie 2008 roku. "Android" będzie dostępny na zasadach open-source, co umożliwi dużą elastyczność i możliwość modyfikacji komponentów, wyjaśniali na konferencji przedstawiciele Google.

-Dzisiejsza zapowiedź jest o wiele bardziej znacząca niż jakikolwiek Google Phone, o którym tyle spekulowała prasa. Chcemy, by ta wszechstronna platforma, którą prezentujemy, w przyszłości stała się sercem tysięcy różnorodnych modeli telefonów- powiedział Eric Schmidt, CEO Google Inc.

Inne firmy, które działają w ramach Open Headset Alliance to m.in.: eBay, China Mobile, Intel, LG Electronics, Texas Instruments, Telecom Italia, T-Mobile, Telefonica, Wind River.

Na liście nie ma Apple, firma, która do tej pory była partnerem Google.

Więcej informacji o Open Headset Alliance można znaleźć na tej stronie internetowej.

Patrz także:

Google przedstawi jutro platformę mobilną

Na podstawie: "Google details highly anticipated 'Android' mobile platform", Juan Carlos Perez, IDG News Service (Miami).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200