Android narusza licencję open source Linuksa?
-
- IDG News Service,
-
- 21.03.2011, godz. 15:20
Google spotkało się z zarzutami naruszania, w swoim systemie operacyjnym Android, licencji GPL w wersji 2, pod którą rozpowszechniane jest jądro Linuksa. Niezależnie od tego, kto ma w tej sprawie rację, może ona mieć poważne konsekwencje.

Niektórzy uważają, że Android narusza przepisy prawne
Polecamy:
- Google: To nie my naruszyliśmy w Androidzie patenty Oracle'a
- Oracle pozywa Google za implementację Javy!
Zobacz też:
Edwarda Naughtona, obrońca własności intelektualnej, uważa, że Google, by stworzyć kluczowy element Androida - Bionic Library, skopiowało fragment kodu Linuksa i dostosowało go do własnych potrzeb. Po takim procesie, firma stwierdziła, że ten kod nie podlega już zasadzie copyleft, która dotyczyła go pod licencją GPL 2, gdy był częścią jadra Linuksa.
Zobacz również:
- Android będzie oferować funkcję pozwalającą prowadzić rozmowy bez użycia głosu
- Google przedstawia Gemini – nowy model AI
Naughton uważa, że jest to niezgodne z prawem i może, w przypadku procesu, doprowadzić do konieczności wydania na licencji GPL całego oprogramowania dostępnego w systemie Android. Stoi to w sprzeczności z modelem biznesowym Google oraz interesami deweloperów. Oczywiście nie będzie problemu, jeśli wcześniej firma zastąpi przywłaszczony kod Linuksa swoim własnym.
Równie duże zamieszanie powstałoby, gdyby okazało się, że to Google ma rację. Oznaczałoby to, że znaleziono sposób na wykorzystanie kodu źródłowego Linuksa do tworzenia oprogramowania nie należącego do rodziny open source.
Na razie sprawa nie została skierowana na drogę sądową. Wcześniej Google zostało oskarżone o to, że Android narusza patenty firmy Oracle.