Android O

Android O: tak brzmi robocza nazwa kolejnej wersji najpopularniejszego obecnie mobilnego systemu operacyjnego, której oficjalnej premiery można się spodziewać jeszcze w tym roku. A oto zaprezentowane w telegraficznym skrócie trzy istotne usprawnienia, które znajdą się w tym oprogramowaniu.

Na początek przypominamy, że deweloperska wersja alfa systemu Android O pojawiła się 21. marca tego roku. Niewiele później, bo 17. maja użytkownicy mogli już zacząć testować wersję beta tego rozwiązania. A oto kilka istotnych usprawnień, które pojawią się w tym systemie.

1. Inteligentny mechanizm zażądania sieciami Wi-Fi. Zarządzanie sieciami Wi-Fi przysparza obecnie użytkownikom smartfonów Android sporo kłopotów.

Zobacz również:

  • Poprawa na rynku smartfonów
  • Uwaga – w tym tygodniu niektóre smartfony przestaną obsługiwać usługę WhatsApp
  • Apple Wunderlust - iPhone 15 i inne - relacja z premiery

Android O uwolni nas od tego kłopotu za sprawą opcji noszącej nazwę "Turn on Wi-Fi automatically".

Po włączeniu jej możemy spokojnie wyłączyć interfejs obsługujący te sieci. Gdy jednak smartfon znajdzie się w zasięgu działania sieci jednej z sieci Wi-Fi, do której logowaliśmy się wcześniej, interfejs sam włączy się automatycznie i smartfon połączy się z tą siecią.

2. Inteligentny wybór tekstu. Gdy użytkownik chce wybrać np. adres, adres e-mail, URL czy numer telefonu, może go raz za razem dwukrotnie dotknąć. Android rozpozna automatycznie tę czynność i zaproponuje nam do wyboru różne opcje dotyczące tego zasobu, takie jak Copy, Cut, Paste czy w przypadku wybrania adresu zaproponuje otwarcie aplikacji Mapa i wskazaniu na niej danej lokalizacji.

3. Łatwiejsze nawigowanie po systemie i usprawnione autouzupełnianie wpisów. W systemie Android O pojawi się nowa eksperymentalna opcja, która pozwoli użytkownikowi konfigurować przyciski nawigacyjne w taki sposób, aby dostęp do nich był możliwie jak najłatwiejszy.

Nowy Android będzie też można łatwo integrować z różnego rodzaju menedżery haseł, dzięki którym nie musimy pamiętać haseł, pinów czy innych danych potwierdzających naszą tożsamość.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200