Android Auto i Apple CarPlay zdominowały rynek

W tym roku mija dziewięć lat od premiery obu rozwiązań. Apple i Google na dobre przeniknęły do sektora automotive.

Samochody osobowe z dnia na dzień stają się coraz bardziej podobne do nowoczesnych komputerów, tabletów czy smartfonów. Aż trudno w to uwierzyć, ale popularne systemy integracji smartfonów z systemami inforozrywki w samochodach osobowych - Apple CarPlay oraz Android Auto świętują swoje dziewiąte urodziny.

Wizualizacja Apple CarPlay następnej generacji
Źródło: apple.com

Wizualizacja Apple CarPlay następnej generacji

Źródło: apple.com

Najnowsze dane statystyczne wskazują, że aktualnie prawie każdy nowy samochód jest fabrycznie lub może być opcjonalnie wyposażony w łączność Android Auto lub Apple CarPlay.

Zobacz również:

  • Firmy należące do Apple i Microsoft nawiązały współpracę
  • Kolejny europejski kraj oskarża Google o stosowanie monopolistycznych praktyk
  • Google i Apple w niełatwej walce o rynek automotive

Według danych przekazanych przez Straits Research aktualnie aż 98% nowo wyprodukowanych samochodów jest kompatybilnych z Android Auto i/lub Apple CarPlay. Co istotne obecność tych systemów jest istotna dla aż 80% kupujących nowe auta osobowe.

Android Auto i Apple CarPlay z ciekawostki rynkowej szybko stały się podstawowym wyposażeniem w nowych autach. Dodatkowo w tanich modelach bardzo często zastępują one niezbyt rozbudowany system multimedialny. Wystarczy odpowiednio duży ekran, obecność portu USB i odpowiedniego certyfikatu, aby smartfon stał się częścią pojazdu.

Aktualnie jedyną firmą, która podąża w odmiennym kierunku i zamierza zrezygnować z Android Auto i CarPlay na rzecz własnego systemu inforozrywki jest amerykańsko koncern General Motors. Autorski system operacyjny ze sztuczną intenligencją zadebiutuje na rynku wraz z nadchodzącym Chevroletem Blazer na rok modelowy 2024. Później trafi do innych aut elektrycznych. Co ciekawe spalinowe modele nadal posiadać będą wsparcie dla Android Auto i Apple CArPlay.

Kolejnym krokiem w rozwoju systemów inforozrywki jest Android Automotive i CarPlay następnej generacji - całe platformy sprzętowe pozwalające połączyć smartfony z wszystkimi elementami auta.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200