Android 12 wspiera futurystyczną wersję komunikowania się ze smartfonem

O nowych możliwościach systemu Android 12 pojawiło się już wiele informacji, ale ta jedna, jakby wzięta z opowiadania science fiction, umknęła uwadze i dopiero z chwilą pojawienia się najnowszej, testowej wersji beta tego narzędzia, została zauważona. Chodzi o możliwość kontrolowania smartfonów za pomocą oczu i mimiki twarzy, na co pozwala technologia noszącą nazwę Camera Switches.

Android 12 wspiera futurystyczną wersję komunikowania się ze smartfonem

Fot. Pexels

A oto kilka możliwych przykładów korzystania z interfejsu, który pojawił się w systemie Android 12 Beta 4 . I tak np. patrząc się w kamerę i kierując oczy w lewo możemy uruchomić funkcję Wstecz. Patrząc się natomiast w sufit spowodujemy, że smartfon otworzy okno z powiadomieniami. Gdy chcemy wrócić do ekranu głównego nie musimy angażować rąk. Wystarczy, że uniesiemy brwi, tak jak to robimy w geście mocnego zdziwienia.

Możliwości takiego sterowania smartfonem jest wiele. Możemy go np. nauczyć, aby widząc nasz uśmiech otworzył jakąś aplikację, a po otworzeniu ust wykonał zdjęcie. Jedno jest pewne. Mając taki smartfon będziemy musieli przy nim siedzieć z kamienną twarzą, gdyż wykonując nieopatrznie jakiś gest uruchomimy być może najmniej pożądaną w danym momencie reakcję Androida.

Zobacz również:

  • Największe problemy sztucznej inteligencji od OpenAI
  • Poprawa na rynku smartfonów
  • Ta aktualizacja systemu iOS jest szczególnie ważna

Ciekawe jest w tym wszystkim to, że Google wcześniej nie wspomniał o zamiarze wprowadzenie do kolejnej wersji systemu Android takiego rozwiązania. Stąd zaskoczenie i nawet konsternacja oraz wątpliwości, czy taki sposób komunikowania się smartfonem zostanie zaakceptowany.

Twórcy systemy pomyśleli też o deweloperach chcących projektować aplikacje korzystające z tego rozwiązania. Opracowali API noszące nazwę Android Accessibility oraz zestaw narzędzi wchodzących w skład pakietu Android Accessibility Suite, które pozwolą im w miarę sprawnie wcielać w życie swoje pomysły bazujące na takim interfejsie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200