Android 11 wydany

Google udostępnił oficjalnie, po kilku miesiącach testowania i wprowadzania poprawek, kolejną wersję systemu operacyjnego Android.

Android

Wszystkich interesują oczywiście nowe funkcje, które zostały wprowadzone do systemu Android 11. Najbardziej widoczna będzie zapewne ta zmiana. Chodzi o małe awatary Bubbles, które będą pojawiać się powyżej aktualnie otwartej aplikacji, pozwalając użytkownikowi w każdej chwili wrócić szybko do prowadzonej w danym momencie rozmowy. Podobne rozwiązanie można obecnie spotkać np. w aplikacji Messenger (Facebook), gdzie obsługuje w ten sposób niektóre aplikacje.

W przypadku systemu Android 11 dłuższe naciśnie przycisku spowoduje wyświetlenia okienka pozwalające użytkownikowi zarządzać inteligentnymi urządzeniami podłączonymi do Asystenta Google.

Zobacz również:

Android 11 wprowadza nowy sposób sterowania multimediami. To system wizualizujący tę operację, przenoszący sterowanie odtwarzaniem plików multimedialnych z zasobnika powiadomień do panelu szybkich ustawień. Kolejna nowość polega na możliwości nagrywania ekranu bez potrzeby korzystania z zewnętrznej aplikacji.

Oprócz nowych funkcji użytkownik systemu Android 11 dostrzeże też zmiany dotyczące ochrony prywatności. I tak np. będzie teraz mógł przyznać aplikacjom jednorazowy dostęp do mikrofonu, kamery lub lokalizacji. Jeśli tak zrobi to za każdym razem gdy otworzy aplikację korzystającą z tych urządzeń, zostanie ponownie zapytany czy akceptuje takie żądanie.

Wypada tylko mieć nadzieję, że najnowsza aktualizacja systemu Android trafi szybko do smartfonów wytwarzanych przez kolejnych tuzów tego przemysłu, takich jak np. Samsung.


TOP 200