Anatomia bliźniaka

Serwer H54PCI/E Dual firmy Inwar jest produkowany od niedawna, ale już zdobył złoty medal podczas tegorocznych poznańskich targów Infosystem i został uznany przez Microsoft za zgodny z systemem Windows NT 3.5 Advanced Server. Komputer ten jest ciekawą alternatywą dla podobnej klasy urządzeń, które dotychczas sprowadzane były wyłącznie z zagranicy.

Serwer H54PCI/E Dual firmy Inwar jest produkowany od niedawna, ale już zdobył złoty medal podczas tegorocznych poznańskich targów Infosystem i został uznany przez Microsoft za zgodny z systemem Windows NT 3.5 Advanced Server. Komputer ten jest ciekawą alternatywą dla podobnej klasy urządzeń, które dotychczas sprowadzane były wyłącznie z zagranicy.

Invar H54PCI/E Dual, to komputer przeznaczony do pełnienia roli wysoko wydajnego i zarazem odpornego na uszkodzenia serwera sieciowego. Standardowo jest on wyposażany w dwie płyty główne z programowym mechanizmem pozwalającym na wymianę danych między nimi oraz umożliwiającym przejmowanie zadań przez jeden z układów w razie awarii drugiego systemu. Serwer pracuje w systemach SCO Unix lub NetWare SFT III, korzysta z czterech procesorów Pentium (90 lub 100 MHz), pamięci masowej opartej na macierzy RAID 5 (wymienne dyski o pojemnościach do 10 GB), jest wyposażony w 16 MB RAM oraz zdublowane układy niezbędne do podtrzymania pracy w razie nagłej awarii.

Serwer mieści się w obudowie o wymiarach 504x382x760 mm, która kształtem przypomina PC-tową Big Tower, choć jest od niej dwa razy większa. System ma dwa zasilacze sieciowe uzupełnione wysoko wydajnym systemem chłodzenia z pełną kontrolą temperatury. Konstrukcję opracowano tak aby zapewnić łatwy i szybki dostęp do wszystkich, newralgicznych podzespołów komputera.

Wnętrze

Invar H54PCI/E Dual zaprojektowano i wykonano pod każdym względem bardzo starannie. Jest on wyposażony w nowoczesną płytę główną. Serwer zawiera 4 złącza standardu PCI o przepustowości 132 MB/s oraz 4 złącza EISA o transferze do 33 MB/s, co pozwala na zainstalowanie wielu dodatkowych kart i urządzeń, takich jak np. streamer, karta fax-modem lub jukebox - wielodyskowy napęd pamięci magnetooptycznych, zapewniając przy tym wydajną komunikację jednostki centralnej z nimi.

Serwer ma duże możliwości rozbudowy podstawowej konfiguracji: pamięć operacyjną RAM można rozszerzyć do 512 MB, a 256 kB pamięci podręcznej cache uzupełnić do poziomu 512 kB. Podobnie jest też z wydajnością pamięci masowych, w przypadku których współpracujące z szyną PCI kontrolery dyskowe SCSI, oparte na procesorach 68030/40 MHz, pozwalają na rozszerzenie pamięci podręcznej do monstrualnych rozmiarów (max 64 MB) i co za tym idzie zredukowanie niemal "do zera" czasu dostępu do danych gromadzonych na dysku stałym.

Właściwości użytkowe

Jak wynika z opinii użytkowników komputerów Invar H54PCI/E Dual, są to maszyny wydajne i zapewniające bezpieczną, bezawaryjną pracę.

Jako przykład można podać ocenę, wystawioną przez zakłady Izolacja S.A. ze Zduńskiej Woli, gdzie komputer ten jest eksploatowany jako serwer sieci Unixowej: "Zastosowanie dwóch procesorów Pentium 90 wraz z pakietem SCO MPX ponad pięciokrotnie przyspiesza pracę eksploatowanej bazy danych w porównaniu do komputera z procesorem DX-2/66 i takiej samej ilości pamięci RAM. Dla zapewnienia pełnego bezpieczeństwa zastosowano oprogramowanie Hot Standby Extension realizujące mirroring hostów unixowych i drugi identyczny host. W razie awarii jednego z komputerów umożliwia to kontynuowanie pracy z bazą danych na drugim, po przerwie nie trwającej dłużej niż dwie, trzy minuty. Przy czym drugi komputer nie jest wydzielony tylko do zabezpieczania danych, ale może na nim odbywać się normalna praca z innymi aplikacjami".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200