Analogowo czy po IP

Wybór: tradycyjna centrala

Zakłady przemysłowe, zwłaszcza rozproszone na znacznym obszarze, nie są dobrymi klientami dla VoIP. W warunkach zakłóceń przenikających z sieci energetycznej, mogą występować awarie sieci IP, ponadto ich jakość i niezawodność bywa wątpliwa. W warunkach silnych zakłóceń, najlepiej sprawdzają się światłowody albo transmisja analogowa przy zwykłych parach miedzianych.

Tradycyjna telefonia analogowa jest odporniejsza od transmisji cyfrowej na przepięcia i łatwiejsza do zabezpieczenia przed uszkodzeniem w przypadku zaindukowania dużych napięć w długich odcinkach miedzianych przewodów. Wrażliwa elektronika nie wytrzymuje takich przepięć, znane są przypadki zniszczenia routerów, telefonów IP czy innych urządzeń przez impulsy o amplitudzie rzędu kilku kilowoltów. Tymczasem typowe zabezpieczenia telefonii analogowej radzą sobie z takimi przepięciami bardzo dobrze. Przy określeniu środków ochrony pomoże norma PN-EN 61000-4-5:1998, określająca odporność urządzeń na udary napięciowe. W celu ochrony stosuje się ograniczniki przepięć np. firm: ABB, Moeller Electric, Legrand czy APC.

Chociaż w wielu firmach już pracują sieci lokalne zrealizowane z użyciem niezawodnych mediów, zwłaszcza światłowodów, nie wszystkie sieci spełniają ostre wymagania jakościowe, które stawia telefonia internetowa. Gdy budynki są połączone starszym światłowodem, takim jak 10 Base-FL, (najchętniej stosowany ze względu na koszty, maksymalny zasięg łącza to 2 km, używane włókna MMF 62.5/125 ze złączami typu ST), maksymalna przepustowość rzędu 10Mb/s nie wystarczy do jednoczesnej pracy dzisiejszych, wymagających aplikacji z telefonią IP. Wynika to stąd, że w firmowych centralach występuje dość dużo połączeń w obrębie obiektów, znacznie więcej niż połączeń wychodzących z centrali do sieci PSTN.

Ponadto w wielu firmach, które posiadają budynki rozproszone na dużym obszarze, światłowody są nieuzasadnione ekonomicznie. Tam sprawdzą się jedynie kable miedziane rzędu 1 Mb/s albo łącza radiowe o podobnej jakości. W trudnych warunkach, gdy udaje się uzyskać jedynie kilkaset kilobitów (np. na długich odcinkach par miedzianych o kiepskiej jakości), telefonia internetowa nie może działać poprawnie. Należy pamiętać, że pasmo musiałoby być podzielone pomiędzy wszystkie usługi internetowe w danym oddziale firmy. Przy słabych łączach najlepiej sprawdzi się standardowa para miedziana, po której można niezawodnie przeprowadzić kilka łącz telefonii analogowej, np. za pomocą przystawek PCM, np. PCM 4, PCM10 i PCM 30, umożliwiających przesłanie odpowiednio 4, 10 lub 30 rozmów jednocześnie.


TOP 200