Analiza darmowego Apacza

Dostępny jest analizator firmy WebTrends, oceniający pracę serwera WWW pod Linuxem.

Dostępny jest analizator firmy WebTrends, oceniający pracę serwera WWW pod Linuxem.

Liczba odwiedzin serwisu WWW (czy tzw. dostępów) to tylko jeden z wielu parametrów, pozwalających na miarodajną ocenę wykorzystania prezentowanych stron WWW. Większość potrzebnych do tego informacji jest przechowywana w plikach log, a ich wydobycie i uporządkowanie to zadanie niebanalne. Do tego nie wystarczy kilka prostych skryptów, potrzebne są specjalizowane narzędzia do automatycznego tworzenia raportów, opisujących kompleksowo wykorzystanie zawartości serwisu WWW.

Na platformie Linuxa, najpopularniejszego środowiska pracy WWW (czyli Apache), do tej pory brakowało takich komercyjnych narzędzi. Z ofertą w tym zakresie wystąpiła firma Web-Trends, znany producent analizatorów działania serwerów WWW. Pakiet Enterprise Reporting Server służy do prowadzenia szczegółowej analizy właśnie w środowisku Linuxa. Podobną ofertę przygotowuje firma NetGenesis z pakietem Net-Analysis, ale nie ma go jeszcze na rynku.

ERS for Linux przetwarza pliki log rekord po rekordzie, tworząc statystyki, których graficzne prezentacje można oglądać za pomocą popularnych przeglądarek WWW (dostępnych jest wiele gotowych szablonów raportów - np. strony najczęściej odwiedzane wraz z informacją o czasie ich oglądania; najczęstsze drogi poruszania się po serwisie, gdzie prezentowanych jest 10 najbardziej popularnych ścieżek ze stron WWW: od wejścia do wyjścia z serwisu itd.). Dodatkowe opcje programu pozwalają na raportowanie wykorzystania reklam widocznych na stronach.

Wersja instalacyjna programu dostarczana jest w postaci unixowego archiwum "tar" albo w specjalnym formacie systemu Red Hat Package Manager (RPM). Po instalacji program można skonfigurować, wykonując załączone skrypty, które też uruchamiają serwer analizatora.

Użytkownik musi wskazać pliki log związane z konkretnym serwerem WWW. Określenie tych związków tworzy jeden profil, a profili tych można zdefiniować dowolną liczbę. Dla każdego profilu trzeba wskazać odcinki czasu, pomiędzy którymi prowadzona będzie analiza plików log. Jej wyniki można na bieżąco wyświetlać w osobnym oknie.

ERS for Linux jest przygotowany do analizy wielu serwerów wirtualnych działających na jednym fizycznym serwerze WWW, ale nie znaczy to, że nie może on obsługiwać także rozproszonych serwerów (gdy używa się grupy serwerów do bilansowania ruchu, dodatkowy moduł ERS ClusterTrends może złączyć ze sobą wyniki raportów). Istnieje również możliwość analizowania plików log pochodzących z innych platform (np. Windows NT), trzeba tylko je automatycznie ściągać przez FTP.

ERS for Linux ma wbudowany (do wyświetlania raportów i umożliwienia pracy administratorowi).


TOP 200