Analityka predykcyjna ochroni statki przez zabójczymi falami

Naukowcy z MIT postanowili wykorzystać analitykę predykcyjną w przemyśle okrętowym i zastosowali ją w systemie do ostrzegania statków przed grożącym im niebezpieczeństwem ze strony specyficznego rodzaju morskich i oceanicznych, tzw. zabójczych fal, znanych jako „rogue waves” lub „killer waves”.

Analityka predykcyjna (czyli proces wydobywania informacji z zebranych wcześniej danych celem przewidywania przyszłych zdarzeń) ma wiele zastosowań i potrafi już np. z dużą dozą prawdopodobieństwa powiedzieć, że jakieś urządzenie ulegnie wkrótce awarii. Naukowcy z MIT postanowili wykorzystać ją w kolejnym obszarze – w przemyśle okrętowym. Zastosowali ją mianowicie do ostrzegania statków przed grożącym im niebezpieczeństwem ze strony specyficznego rodzaju morskich i oceanicznych, tzw. zabójczych fal, znanych jako „rogue waves” lub „killer waves”.

Są to bardzo groźne fale, które potrafią być nawet osiem razy wyższe niż otaczające je, nazwijmy to standardowe fale. To wodny walec, który niszczy na swej drodze wszystko. Potrafi on przy tym uderzać niespodziewanie i pojawia się jakby znikąd, wtedy gdy otaczające statek morze wydaje się być spokojne. Są tak niebezpieczne, że potrafią uszkadzać nawet duże morskie jednostki i oceaniczne liniowce, dlatego wyrządzają co roku wielkie szkody.

Zobacz również:

Problemem tym zajęli się naukowcy z MIT i postanowili opracować narzędzie wykorzystujące analitykę predykcyjną, które ostrzegałoby statki przed takim niebezpieczeństwem. Rozwiązanie potrafi ostrzec załogę statku przed grożącym mu niebezpieczeństwem na tyle wcześnie, że potrafi się ona przygotować na uderzenie. Wcześnie, to znaczy od dwóch do trzech minut przed nadejściem niszczycielskiej fali.

Wcześniej naukowcy próbowali rozwiązać problem poprzez symulowanie zachowania się fal w konkretnym akwenie, uzyskując w ten sposób w miarę dokładny obraz powierzchni określonego obszaru wodnego. Jest to jednak bardzo kosztowna i czasochłonna metoda, wymagająca zaangażowania dużych środków IT. A na to mogą sobie pozwolić nieliczni.

Dlatego naukowcy z MIT zastosowali inną metodę. Zaobserwowali mianowicie, że fale gromadzą się czasami w większe grupy, przemierzając w ten sposób razem morze czy ocean. Odkryli też, że potrafią one w pewnym momencie - i przy sprzyjających okolicznościach - wyzwalać nagromadzoną w nich ogromną energię w taki sposób, że zamieniają się w tzw. zabójcze fale.

Pojedyncze fale tworzące grupę potrafią komunikować się miedzy sobą, tworząc w efekcie ogromną ścianę wody, która potrafi zagrozić nawet największym morskim statkom. I nie jest to przypadek, ale swego rodzaju fizyczny fenomen, który można przewidzieć.

Zabójcze fale wykrywają specjalne boje oceaniczne, które zawierają aparaturę mierzącą ruch otaczającej je wody. Zebrane dane – wysokość fal, ich długość oraz częstość występowania - trafiają do komputera, który poddaje je predykcyjnej analizie. Sercem narzędzia jest opracowany przez naukowców algorytm, który potrafi przewidzieć nadejście wodnego walca i ostrzec załogę statku: uwaga, za dwie czy trzy minuty możecie zostać przez taki walec zaatakowani.

Osoby zainteresowane tym algorytmem mogą sięgnąć po dokument opisujący metodę opracowaną przez naukowców z MIT, który znajduje się tutaj. Został on też zamieszczony niedawno na łamach Journal of Fluid Mechanics.


TOP 200