Analityka dla zaawansowanych

Tegoroczna konferencja StatSoft Polska zgromadziła rekordowo duże, bo kilkusetosobowe grono uczestników.

Tegoroczna konferencja StatSoft Polska zgromadziła rekordowo duże, bo kilkusetosobowe grono uczestników.

"W Polsce - przynajmniej do tej pory - zbyt mało mamy rozwiązań zaawansowanej analizy danych. Tymczasem bez niej poczynione inwestycje w systemy analityczne częstokroć okazują się nieopłacalne. Firmy mają już systemy służące do gromadzenia danych, np. o klientach, ale nadal nie wykorzystuje się tych danych we właściwy sposób" - uważa dr Piotr Wójtowicz ze StatSoft Polska.

Produkty z serii Statistica - nierzadko mylnie postrzegane jako rozwiązania przeznaczone dla sektora naukowo-akademickiego, czy jednostanowiskowe aplikacje dla statystyków - znalazły już dużą grupę użytkowników w Polsce. Stosują je także instytucje z sektora bankowo-finansowego czy przedsiębiorstwa przemysłowe (jako statystyczne narzędzia kontroli jakości procesów produkcyjnych).

Aparat pojęciowy, konieczny do posługiwania się narzędziami Statistica, może odstraszać, ponieważ zdecydowanie więcej tutaj elementów matematycznej analizy statystycznej niż modeli analitycznych, znanych z pakietów klasy OLAP. "To jednak tylko pierwsze wrażenie, bowiem często użytkownikami naszych pakietów wcale nie są matematycy czy statystycy, ale przedstawiciele innych zawodów, którzy zdobyli podstawowy aparat pojęciowy, pozwalający na posługiwanie się narzędziami analizy statystycznej" - zapewnia Piotr Wójtowicz.

Niekiedy wiedza ta okazuje się niezbędna. Jednym z ważniejszych elementów w działalności StatSoft Polska - oprócz sprzedaży licencji Statistica czy prowadzenia szkoleń z analizy danych - jest świadczenie usług polegających na budowaniu na zlecenie klientów zaawansowanych modeli analitycznych. "Chcemy, aby głównym zasobem strategicznym naszej firmy było posiadanie wiedzy dotyczącej zaawansowanej analizy danych i metod statystycznych" - dodaje Piotr Wójtowicz. StatSoft jest firmą wyrosłą ze środowiska akademickiego.

Ciekawostką konferencji była jedna z prezentacji w bloku tematycznym Metody statystyki i data mining w badaniach naukowych, którą przedstawił dr Jerzy Żołądź z Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, jeden z członków ekipy szkoleniowej Adama Małysza. Wyjaśnił on, że współczesne osiągnięcia badań nad funkcjonowaniem ludzkich mięśni doprowadziły do określenia parametrów opisujących wydajność i ich odporność na długotrwały wysiłek. Umożliwia to np. na ustalenie potencjału danego zawodnika czy optymalnego przebiegu treningu sportowego.

Komputerowo wspomagane analizy statystyczne są wykorzystywane do przetwarzania ciągłych strumieni danych zbieranych z urządzeń pomiarowych w trakcie ćwiczeń fizycznych. Pozwala to na wykrywanie ogólnych prawidłowości, adekwatnych również w przypadku szlifowania formy naszego skoczka.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200