Analityka SAS będzie dostępna na urządzeniach Apple

Dzięki wykorzystaniu technologii amerykańskiej firmy Mellmo rozwijane przez SAS Institute systemy klasy Business Intelligence będą dostępne z poziomu terminali iPhone i iPad. Firma SAS Institute jest kolejnym, po koncernach takich jak IBM, SAP, Salesforce, Microsoft i Oracle, partnerem amerykańskiej spółki.

Zgodnie z oficjalnymi informacjami oprogramowanie analityczne SAS zostanie zintegrowane ze środowiskiem Mellmo Roambi ES3. Rozwiązanie to pozwala m.in. na tworzenie interaktywnych, działających w czasie rzeczywistym i zoptymalizowanych pod kątem terminali Apple pulpitów menedżerskich funkcjonujących w oparciu o informacje pochodzące z zewnętrznych aplikacji - m.in. systemów klasy BI. Pierwsze aplikacje SAS wykorzystujące mechanizmy licencjonowane od firmy Mellmo mają trafić na rynek jeszcze w pierwszej połowie 2011 roku.

Zdaniem analityków porozumienie firm SAS i Mellmo doskonale wpisuje się w szereg widocznych w branży systemów biznesowych działań, mających na celu zapewnienie dostępu do najważniejszych funkcjonalności oprogramowania z poziomu terminali przenośnych. Często w takich przypadkach problematyczne stają się m.in. kwestie związane z interfejsem obsługi i ilością informacji prezentowanych na ekranie urządzenia przenośnego. "Dużym wyzwaniem jest zapewnienie ergonomii i użyteczności mobilnych wersji systemów klasy BI. Typowe systemy analityczne są przecież źródłem ogromnej ilości powiązanych ze sobą informacji, które trzeba w efektywny i interaktywny sposób zaprezentować na stosunkowo małym ekranie urządzenia mobilnego, dając przy tym dostęp do wszelkich funkcji związanych choćby z drążeniem i agregacją danych, a także filtrowaniem, grupowaniem i sortowaniem, czy generowaniem wykresów" - twierdzi Boris Evelson, analityk firmy Forrester Research. W obliczu rosnącej popularności usług bezprzewodowej transmisji danych oraz mocy obliczeniowej urządzeń przenośnych relatywnie mniej istotne stają się natomiast problemy związane z dostępem do korporacyjnej bazy danych oraz przetwarzaniem prostych operacji na poziomie terminala mobilnego. Warto wspomnieć, że zdaniem analityków firmy Forrester Research złoty środek między potrzebą mobilności, a użytecznością mobilnych wersji systemów klasy Business Intelligence stanowią nowoczesne urządzenia klasy tablet.

Zobacz również:

  • Ile masek przybierają oszuści internetowi?

Tym tropem idzie m.in. niemiecki koncern SAP. Urządzenia klasy tablet natywnie obsługiwać ma m.in. zapowiadane na maj br. oprogramowanie SAP Business Objects 4.0. Podczas konferencji poświęconej nowej wersji środowiska analitycznego SAP Business Objects prezentowano możliwości oprogramowania na tabletach firm Apple, Samsung oraz Research In Motion.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200