Analityczny ferment

Niedawne przejęcie Hyperion Solutions przez Oracle może oznaczać początek fali transakcji zmierzających do konsolidacji rynku. Najczęściej wymienianymi do przejęć są firmy Business Objects i Cognos.

Niedawne przejęcie Hyperion Solutions przez Oracle może oznaczać początek fali transakcji zmierzających do konsolidacji rynku. Najczęściej wymienianymi do przejęć są firmy Business Objects i Cognos.

Ostatnie przejęcia firm zajmujących się BI

Ostatnie przejęcia firm zajmujących się BI

Na początku marca Oracle poinformował o zakupie za 3,3 mld USD firmy Hyperion Solutions specjalizującej się w aplikacjach EPM (Enterprise Performance Management) i rozwiązaniach (Business Intelligence). Dyrektor generalny Oracle'a Larry Ellison komentował, że spółka "wkracza na silnie rosnący rynek systemów do zarządzania wydajnością EPM". Z technologii Hyperiona korzysta wielu użytkowników SAP. Dlatego Oracle liczy, że uda mu się przekonać klientów rywala do przejścia na jego rozwiązania. "Transakcja z Hyperion to krok w naszej strategii rozszerzania oferty Oracle dla użytkowników systemu SAP" - mówił Charles Philips, prezes Oracle'a.

Błyskawicznie pojawiły się komentarze dotyczące dalszego przebiegu wypadków. "IBM musi podjąć jakieś działania. Podobnie SAP. Obydwie firmy muszą wykonać kontrposunięcie wobec ruchu Oracle" - uważa Boris Evelson z Forrester Research. Rynek rozwiązań BI jest bardzo rozdrobniony, dlatego potencjalnych kandydatów do przejęcia jest mnóstwo. Wiele z tych firm oferuje produkty wprawdzie ograniczone funkcjonalnie, ale bardzo innowacyjne. Cały czas powstają nowe firmy. Od dłuższego czasu jako pewnych kandydatów do przejęcia - pomimo zaprzeczeń płynących ze strony samych zainteresowanych - wymienia się firmy Business Objects i Cognos. Mówi się też o firmie Informatica, a nawet, na co zwraca uwagę James Kobielus z Current Analysis, o . Ta ostatnia nie jest jednak spółką publiczną, więc na jej sprzedanie musiałby zgodzić się właściciel.

Grupa zainteresowanych

Na rynku krążą spekulacje, że na przejęcie Cognosa mógłby zdecydować się IBM. Dotychczas w zakresie narzędzi BI firma współpracowała z Hyperionem. Partnerami IBM są także Business Objects i Pentaho. Zdaniem innych, pierwszy ruch wykona raczej SAP niż IBM. Niemiecka firma jest bardziej otwarta na przejmowanie i integrowanie nowych technologii. Amerykańscy analitycy komentują, że w IBM powszechne jest przekonanie - "My sami wiemy jak tworzyć oprogramowanie". Business Information Warehouse oferowane przez SAP ma opinię doskonałego narzędzia z niedoskonałym interfejsem użytkownika. Przejęcie Cognosa przez SAP byłoby zatem logicznym posunięciem.

W PRZEKROJU: BUSINESS INTELLIGENCE

W PRZEKROJU: BUSINESS INTELLIGENCE

Zainteresowanych przejmowaniem dostawców technologii BI można szukać pośród firm skoncentrowanych na architekturze SOA. W tym kontekście można wymieniać także Microsoft, BEA Systems i webMethods. Nie wolno zapominać o HP, które w styczniu br. utworzyło nową jednostkę w dziale oprogramowania, zajmującą się BI i zarządzaniem informacją. Celem nowego działu Business Information Optimization (BIO) ma być co prawda rozwój i sprzedaż własnej technologii - HP NeoView, rozwiązania do budowy hurtowni danych, ale trudno wykluczyć, że firma skusi się na przyspieszenie rozwoju tej części biznesu na drodze przejęć. Dotychczas HP miało umowy partnerskie m.in. z firmami Cognos, Business Objects, SAS Institute i Hyperion. Już na początku roku HP zdecydowało się na przejęcie Knightsbridge Solutions, dostawcy BI i usług dla hurtowni danych.

Szalona odwaga?

Raczej mało prawdopodobne jest natomiast przejęcie firmy Cognos przez Oracle. Trudno przypuszczać, aby Larry Ellison skusił się na taki zakup, choć historia innych transakcji pokazuje, że dublowanie oferty produktowej nie stanowi dla Oracle'a większego problemu. Zwłaszcza że z przeprowadzonych niedawno badań wynika, iż projekty BI będą dla dyrektorów odpowiedzialnych za IT najważniejszym celem inwestycyjnym w tym roku.

Wynika to zapewne po części z faktu, że definicja BI z czasem obejmuje coraz większą liczbę kategorii oprogramowania. Niewątpliwie jednak przedsiębiorstwa przeznaczyły w ostatnich latach ogromne nakłady finansowe na systemy zarządzania danymi, hurtownie danych, integrację i oczekują zwrotu z tych inwestycji, czyli umożliwienia użytkownikom końcowym pozyskiwania informacji wspierających podejmowanie decyzji biznesowych.

Przejęcie Hyperiona to dla Oracle'a znacznie więcej niż pozyskanie rozwiązań BI. Firma zyskała, bowiem tym samym zajęła czołową pozycję na rynku rozwiązań optymalizujących wydajność finansową. Logicznym krokiem w tym przypadku byłoby zatem kolejne przejęcie dostawcy rozwiązań (Business Process Management) i do optymalizacji biznesowej zbudowanych w architekturze SOA, czyli np. BEA Systems lub TIBCO. Przejęcie jednej z tych dwóch firm byłoby poważnym uderzeniem wymierzonym przeciwko IBM.

Duzi będą silniejsi

Jakie skutki może mieć konsolidacja rynku BI? Jednym z efektów, który powoli już zaczyna być dostrzegany, będzie upodobnienie oferty dużych dostawców. Zdaniem analityków Gartnera, użytkownicy powinni w związku z tym zacząć zwracać większą uwagę na alternatywy open source. Przykładem takiego rozwiązania może być pakiet BI opracowany przez amerykańską firmę JasperSoft, której partnerem w Europie jest francuski Talend. Konsolidacja przebiegająca wraz ze wzrostem zainteresowania rozwiązaniami BI z pewnością jednak utrudni działanie niszowym dostawcom. Zyskiwać będą bowiem firmy takie jak Oracle, SAP czy Microsoft. Duzi zajmują lepszą pozycję, ponieważ ich produkty BI są wbudowane w platformy, co znacznie ułatwia sprzedaż.

Warto także zwrócić uwagę, że wzrost inwestycji w narzędzia BI będzie powodował konieczność przeznaczania odpowiednich środków na szkolenia pracowników, pośród których wiedza na temat rozwiązań tego typu nie jest duża. Nie zawsze stanowią one optymalne rozwiązania, ale charakteryzują się łatwością wdrożenia. Dążenie do standaryzacji jest obecnie bardzo silne. W wielu dużych firmach poszczególne departamenty korzystały z własnych odrębnych narzędzi BI. Obecnie coraz częściej mówi się o jednolitych narzędziach wykorzystywanych w całej organizacji.


TOP 200