Analitycy: Chmura wcale nie jest jedyną przyszłością branży IT

Według analityków firmy Forrester Research chociaż cloud computing sprawdza się jako narzędzie pozwalające zmniejszyć koszty utrzymania środowiska IT i osiągnąć szereg dodatkowych korzyści, to nigdy nie będzie w stanie całkowicie wyprzeć wyspecjalizowanych systemów opartych m.in. na maszynach klasy mainframe.

Zdaniem ekspertów rozwiązania oparte na modelu usługowym będą zyskiwać na popularności przede wszystkim z powodu rosnących nacisków na cięcie kosztów utrzymania infrastruktury informatycznej. Analitycy podkreślają jednak, że wielu rodzajów wyspecjalizowanych aplikacji nie da się w efektywny, bezpieczny i w pełni zadowalający dla użytkowników sposób przenieść do modelu cloud. "Ze względu na specyfikę niektórych procesów biznesowych oraz zakresu i charakteru przetwarzanych informacji niemożliwe będzie przeniesienie wszystkich klas i rodzajów oprogramowania do chmury. Niektóre zastosowania i zestawy danych nadal wymagać będą wykorzystania wyspecjalizowanych funkcji, narzędzi lub rozwiązań sprzętowych, które nie będą podlegały charakterystycznym dla modelu cloud computing efektom skali" - twierdzi James Staten, analityk firmy Forrester Research. Jego zdaniem w wybranych zastosowaniach nadal najlepiej sprawdzać będą się klasyczne systemy oparte na maszynach klasy mainframe.

Eksperci prognozują również wzrost popularności rozwiązań hybrydowych - łączących klasyczne instalacje z rozwiązaniami opartymi na chmurze. Takie podejście ma pozwalać na osiągnięcie optimum w zakresie efektywności wykorzystania zasobów i elastyczności biznesu, przy jednoczesnym spełnieniu wymagań związanych ze specyfiką działalności. W ramach lokalnej infrastruktury biznesowej pozostaną natomiast rozwiązania obsługujące specyficzne procesy biznesowe, czyli takie które stanowią o przewadze nad konkurencją.

Zobacz również:

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200